اعتراض‌ها و نارضایتی مردم از تبعیض در اعلام تعطیلی‌ها به دلیل آلودگی هوا در ایران

۱۴۰۱/۴/۱۳

با وجود گسترش تعطیلی‌ها به مناطق بیشتری در سراسر ایران که به دلیل شدت آلودگی هوا صورت گرفته، رسانه‌های ایران از نارضایتی مردم و برخی اصناف در شهرهای مختلف خبر داده‌اند که به تبعیض در زمینه تعطیل کردن شهرها یا گروه‌های شغلی اعتراض دارند.

یک روز پس از اعلام تعطیلی‌ها در استان‌های تهران و البرز به دلیل افزایش آلودگی هوا، مقام‌های محلی ایران، در مناطق مختلف کشور، از تعطیل شدن شهرهای بیشتری خبر داده‌اند.

جواد نظری، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی در شمال شرقی ایران، روز دوشنبه ۱۳ گفت به دلیل افزایش غلظت ریزگردها در این استان، فعالیت‌های مختلف اداری، بانکی و بخش خصوصی در روزهای دوشنبه و سه‌‌شنبه تعطیل است.

در استان خوزستان در جنوب غربی ایران نیز، کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای این استان ادارات و دستگاه‌های اجرایی چهار شهرستان دزفول، اندیمشک، شوش و کرخه را در روز دوشنبه تعطیل و ساعت کاری همه ادارات و دستگاه‌های اجرایی خوزستان را در این روز تا ساعت ۱۲ اعلام کرد.

اما ایلنا نوشت تعدادی از شهروندان در تماس با این خبرگزاری از نحوه تصمیم‌گیری اعلام تعطیلی در مواقع گردوخاک ابراز نارضایتی کردند.

به نوشته ایلنا، این شهروندان معترض گفته‌اند در حالی استان‌های البرز و تهران با میزان غلظت کمتر از شهرستان‌های خوزستان روز دوشنبه تعطیل اعلام شدند که در همین روز برخی از شهرهای استان خوزستان از جمله اهواز تعطیل نشده است.

این خبرگزاری اضافه کرد: «همین موضوع باعث انتقاد مردم از سازمان محیط خوزستان و استانداری خوزستان شده است.»

بر اساس اعلام رسمی، میزان گردوغبار در ۱۹ شهرستان استان خوزستان به چندین برابر حد مجاز رسیده است. این در حالی است که فقط چهار شهرستان این استان تعطیل شده‌اند.

در اهواز، مرکز استان خوزستان که تعطیل نشده، میزان گردوغبار بیش از ۷ برابر حد مجاز اعلام شده است.

همچنین در تهران نیز که اداره‌ها، مهدهای کودک، مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل اعلام شده، همچنان برخی به «تبعیض» در اعلام تعطیلی‌ها معترضند.

حسین حبیبی، عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، اعلام کرد: «بازهم شاهد تبعیض هستیم؛ چرا کارمندان دولت که عموما در فضای بسته و پشت میز کار می‌کنند، تعطیل شده‌اند ولی کارگران بخش خصوصی که بیشتر در فضای باز کار می‌کنند و کارشان هوازی و یدی است، مشمول تعطیلی نشده‌اند.»

او افزود: «کارکنان دولت مگر ریه و خون و اعصاب و روان‌شان از کارگران رنگین‌تر است یا از فضا آمده‌اند که در آلودگی هوا وکرونا تعطیل می‌شوند؛ همیشه تعطیلی برای پرسنل دولت است و کارگران بی‌نصیبند.»

این مقام صنفی تاکید کرد: «بسیاری از کارگران ساختمانی و آن‌هایی که در فضای باز کار می‌کنند، حتی یک بیمه ساده ندارند که اگر مریض شدند، بتوانند درمان شوند یا غرامت ایام بیکاری بگیرند.»

همچنین در حالی که در تهران اعلام شده که با وجود تعطیلی اداره‌های دولتی، بانک‌ها و بورس به فعالیت خود ادامه می‌دهند، برخی از کارمندان بانک در شبکه‌های اجتماعی به تعطیل نشدن بانک‌ها اعتراض کردند.

هوای تهران به ویژه در مناطق جنوبی شهر از جمله شهرری، طی ساعاتی از شبانه‌روز گذشته از مرز شرایط خطرناک برای همه گروه‌های سنی نیز عبور کرد.

امروز
اخبار
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید