آمریکا ۱۲شرکت چینی را به علت صادرات قطعات الکترونیکی‌ آمریکایی به ایران در لیست سیاه گذاشت

۱۴۰۱/۴/۱۰

وزارت بازرگانی ایالات متحده، ۱۲ شرکت مستقر در چین را به دلیل صادرات قطعات الکترونیکی‌ با منشأ آمریکایی به ایران، در فهرست سیاه خود قرار داد.

این شرکت‌ها متهم هستند با روش‌های فریبکارانه، قطعات الکترونیکی‌ با منشأ آمریکایی را به ایران صادر کرده‌اند و از این قطعات در حمایت از مجموعه‌های نظامی جمهوری اسلامی استفاده شده است.

وزارت بازرگانی آمریکا همچنین تعدادی از شرکت‌های مستقر در چین، لیتوانی، ازبکستان، ویتنام و بریتانیا را به دلیل نقض تحریم‌های روسیه در فهرست سیاه خود قرار داد.

صادرات محصولات آمریکایی به شرکت‌های این فهرست ممنوع است و برای صادرات یا خرید کالاهای خاص از آنها نیز به مجوز ویژه نیاز است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز ۲۶ خرداد نیز جینگ‌فنگ، شهروند چینی، دو شرکت چینی، محمدسعید رکن‌الدین، شهروند ایرانی و چند شرکت پتروشیمی ایران را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده بود.

آمریکا پیش از این نیز شرکت‌های مختلف چینی را به دلیل همکاری با ایران تحریم کرده است.

در سال ۹۸، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه وقت ایالات متحده، اعلام کرد شرکت چینی «ژوهی ژن رانگ»، به دلیل نادیده‌ گرفتن محدودیت‌های اعمال شده در بخش صنعت نفت ایران از سوی آمریکا، تحریم شده است.

همزمان وزارت خزانه‌داری آمریکا، روز دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸، مدیر این شرکت چینی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

بنابر گزارش‌ها شرکت «ژوهی ژن رانگ» وابسته به دولت چین است.

همچنین در سال ۹۷ وزارت دادگستری آمریکا، شرکت فن‌آوری-مخابراتی هوآوی، دو شرکت تابعه و مدیر مالی این شرکت را به نقض قوانین تحریمی علیه ایران و کلاهبرداری بانکی متهم کرد.

منگ وانژو، مدیر ارشد مالی شرکت هوآوی و دختر بنیان‌گذار این شرکت در کانادا به درخواست آمریکا و به اتهام نقض تحریم‌ها علیه ایران بازداشت شد.

در نهایت پس از بازداشت دو شهروند کانادایی توسط چین و توافق دادستان‌های آمریکایی با منگ وانژو، او آزاد شد و به چین بازگشت.

جهان‌نما
اخبار
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید