نیویورک تایمز: علی نصیری، فرمانده سپاه پاسداران به ظن جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شد

۱۴۰۱/۴/۸

نیویورک‌تایمز با اشاره به نفوذ بالای اسرائیل در دستگاه اطلاعاتی ایران به نقل از مقام‌های ایرانی گزارش داد علی نصیری، یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در ماه جاری به ظن جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شده است.

طبق این گزارش، دستگیری نصیری دو ماه پس از بازداشت گسترده ده‌ها نفر از کارکنان وزارت دفاع به ظن درز دادن اطلاعات محرمانه، از جمله اطلاعات طراحی موشک‌های ایران، به اسرائیل صورت گرفته است.

به گزارش نیویورک تایمز، نصیری در واحد حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران پستی کلیدی را بر عهده داشته است.

در سال ۹۸ نیز گزارش‌هایی درباره فرار نصیری، فرمانده حفاظت سپاه پاسداران منتشر شده بود که خود او بعدا این موضوع را تکذیب کرد.

طی روزهای اخیر، حسین طائب، رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، و ابراهیم جباری، فرمانده «سپاه حفاظت ولی امر» نیز که مسئولیت حفاظت از رهبر جمهوری اسلامی را بر عهده دارد، از سمت خود برکنار شده‌اند.

تلاش برای مبارزه با نفوذ بالای اسرائیل در نهادهای نظامی، امنیتی و عملیاتی جمهوری اسلامی از جمله دلایل این برکناری‌ها عنوان شده‌اند.

حمله سایبری به کارخانه‌های فولاد ایران

گزارش نیویورک تایمز همچنین به نقل از یک مقام اطلاعاتی غربی خاطرنشان کرد اسرائیل به طور مستقیم مسئول حمله های سایبری روز دوشنبه به سه کارخانه فولاد خوزستان، اصفهان و هرمزگان بوده است.

طبق این گزارش، حمله سایبری اسرائیل به این کارخانه‌های فولاد ایران به تلافی حمله سایبری هفته گذشته علیه اسرائیل صورت گرفته که در اثر آن آژیرهای خطر در شهرهای اورشلیم و ایلات به صدا درآمده بودند.

یک مقام اطلاعاتی غربی به نیویورک‌تایمز: گفت که سه کارخانه فولاد ایرانی که هدف حمله سایبری قرار گرفتند از تامین‌کنندگان اصلی فولاد برای سپاه پاسداران هستند.

روز دوشنبه، گروه هکری «گنجشک درنده» از هک شرکت فولاد خوزستان، شركت فولاد مبارکه اصفهان و شرکت فولاد هرمزگان خبر داد و ویدیو‌ها‌ و تصاویری از عملیات هک از جمله دوربین‌های مداربسته منتشر کرد.

این گروه در کانال خود دلیل حمله به این شرکت‌ها را واکنش به «‌تجاوزگری‌های جمهوری اسلامی» اعلام کرده و گفت صنعت فولاد ایران علیرغم تحریم‌‌های بین‌المللی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید