اعتراض کمپین معلولان و کاربران شبکه‌های اجتماعی به برنامه جوکر به دلیل تمسخر معلولان

۱۴۰۱/۴/۸

کمپین معلولان و تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به یک آیتم برنامه «‌جوکر» که از شبکه نمایش خانگی در ایران پخش می‌شود، اعتراض کردند. دلیل انتقادها مسخره کردن معلولیت جسمی از سوی بازیگران شرکت‌کننده در این برنامه است.

کمپین معلولان روز سه‌شنبه با انتشار بخشی از برنامه جوکر در توییتی نوشت: «در برنامه جوکر دو نفر از بازیگران برای خنداندن سایرین، معلولیت جسمی را مسخره و سوژه می‌کنند و به همین راحتی باعث ترویج تمسخر معلولیت افراد می‌شوند. لطفاً معلولیت را سوژه خندیدن و خنداندن نکنید!»

همچنین برخی از کابران شبکه‌های اجتماعی به این آیتم برنامه جوکر اعتراض کردند.

یک کاربر توییتر نوشت: «دوست دارای معلولیت من، ما را بابت تمام بی‌نمکی‌هایمان ببخش. ما را بابت بالا رفتن از شانه‌های تو برای نشان دادن بی‌اخلاقی‌هایمان ببخش. ما را ببخش که قافیه به تنگ آمده و شاعرانمان به جفنگیات روی آورده‌اند. ای کاش اصلاح شویم…»

عاطفه محمودی، یک کاربر دیگر توییتر نوشت: «در برنامه‌شان معلولیت را سوژه خنده و مسخره‌بازی کردند. یکی در آن جمع، گروه، تیم جوکر و رسانه نبود بگوید این چه کاری‌ست؟منتشر هم می‌کنید؟ کیف هم می‌کنید از این حرکت؟»

سمیه افشین‌فر، یک کاربر دیگر نیز نوشت: «کاش لحظه‌ای به کودک دارای معلولیتی فکر کنید که در مدرسه عادی درس می‌خواند. اگر یک بار تقلید این حرکاتتان را از طرف یکی از همکلاسی‌هایش ببیند و صدای خنده بقیه در گوشش طنین اندازد، سرنوشتش عوض می‌شود.»

بر اساس آمارهای سازمان ملل در سال ۱۳۹۸، حدود هشت میلیون شهروند دارای معلولیت در ایران زندگی می‌کنند که خیلی از آن‌ها به وسایل کمک‌توانبخشی نیاز حیاتی دارند.

در سال‌های اخیر، قیمت انواع وسایل کمک‌توانبخشی معلولان مثل ویلچر افزایش شدیدی داشته است.

طبق قانون جامع حمایت از معلولان که در سال ۱۳۸۴ به تصویب مجلس وقت رسید، پوشش بیمه‌های درمانی معلولان باید کاملا رایگان باشد اما اکنون بسیاری از معلولان به‌خصوص در استان‌های کم‌برخوردار ایران و حاشیه کلان‌شهرها، از بیمه‌های درمانی محروم‌اند.

خلاصه خبرها
امروز
بررسی بازارها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید