وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گزارش خبرگزاری تسنیم درباره پایان مذاکرات قطر را رد کرد

۱۴۰۱/۴/۸

ساعتی پس از آنکه رسانه‌های نزدیک به سپاه از به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای ایران در دوحه قطر خبر دادند، ناصر کنعانی، سخنگوی ‌وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد مذاکرات در دوحه هنوز به انتها نرسیده و عصر چهارشنبه، نشست دیگری میان علی باقری و انریکه مورا برگزار خواهد شد.

در حالی که خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، از پایان بدون نتیجه مذاکرات اتمی در دوحه قطر خبر داده است، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت که مذاکرات ادامه دارد.

یک دیپلمات اروپایی هم به ایران‌اینترنشنال گفت مذاکرات غیر‌مستقیم ایران و آمریکا در دوحه، امشب به پایان می‌رسد. او در عین حال گفت که مذاکرات پیشرفت چندانی نداشته است.

ناصر کنعانی، ‌سخنگوی ‌وزارت امور خارجه، ‌ گفت که مذاکرات دو روزه دوحه هنوز به انتها نرسیده و عصر چهارشنبه نشست دیگری میان علی باقری، رییس هیأت مذاکره‌‌کننده ایران و انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی، برگزار خواهد شد.

او تأکید کرد مذاکرات دو روزه دوحه «در فضایی حرفه‌ای و جدی» در حال برگزاری است.

خبرگزاری تسنیم ساعاتی پیش از این اظهارات کنعانی، از پایان مذاکرات اتمی در دوحه قطر بدون نتیجه مشخص و ادامه بن‌بست در مذاکرات خبر داده بود.

دقایقی بعد اما خبرگزاری ایرنا اعلام کرد: «طرف اروپایی همچنان مشغول تبادل پیام میان تیم‌های مذاکراتی ایران و آمریکاست.»

این دور از گفت‌وگوها نیز به‌صورت غیرمستقیم بین ایران و آمریکا برگزار شده و اتحادیه اروپا نقش میانجی و انتقال‌دهنده پیام را به‌عهده دارد.

خبرگزاری تسنیم نوشت که به دلیل اصرار آمریکا بر مواضع خود، نشست دوحه هم تأثیری در از بین رفتن بن‌بست مذاکراتی نداشته است.

به گفته این خبرگزاری، آمریکا بر متن طرح پیشنهادی خود در مذاکرات وین ۷ اصرار دارد که شامل «تضمین برای انتفاع اقتصادی ایران» نمی‌شود.

در ماه‌های گذشته دلیل بن‌بست در مذاکرات احیای برجام، اصرار ایران به خارج شدن نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا اعلام شده بود.

با این حال پیش از مذاکرات قطر یک مقام دولت آمریکا گفته بود موضوع حذف نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی از میز مذاکرات برداشته شده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، گفته بود توافقی روی میز است و ایران باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد آن را بپذیرد یا نه.

وزارت امور خارجه قطر هم با انتشار بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرده بود این مذاکرات به نتایج مثبتی منجر شود.

مذاکرات اتمی پس از سفر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران از سر گرفته شد.

پس از سفر امیر قطر و انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران در اردیبهشت ماه، خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، نوشت که قرار است امیر قطر نقش واسط بین جمهوری اسلامی و آمریکا را که قبلا بر عهده پادشاه عمان بود، بازی کند.

خلاصه خبرها
مرور مطبوعات
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید