هشدار بنت به جمهوری اسلامی: اگر درگیر حملات سایبری علیه اسرائیل شوید بهایش را می‌پردازید

۱۴۰۱/۴/۷

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، به جمهوری اسلامی هشدار داد اگر درگیر حملات سایبری علیه اسرائیل شود، بهای آن را خواهد پرداخت. بنت گفت همان‌طور که بازدارندگی هسته‌ای وجود دارد، بازدارندگی سایبری نیز وجود خواهد داشت.

نخست وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه (هفتم تیر) در یک سخنرانی در دانشگاه تل‌آویو به توضیح رویکرد کلی خود در زمینه حملات سایبری به ویژه در مورد جمهوری اسلامی پرداخت.

او خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت: «شما دیگر نمی‌توانید به طور غیرمستقیم و از طریق نیروهای نیابتی به اسرائیل ضربه بزنید و فکر کنید که از پس آن برمی‌آیید.»

بنت اضافه کرد که اگر جمهوری اسلامی برای ضربه زدن به اسرائیل افرادی را اعزام می‌کند، اسرائیل نیز تلاش می‌کند به شیوه‌های گوناگون از جمله «مخفیانه و سایبری»، به جمهوری اسلامی ضربه بزند.

او با اشاره به اینکه اسرائیل پیش از اعزام نیروهای کماندو به پشت خطوط دشمن از طریق سایبری حمله می‌کند، گفت: «هر کس در فضای سایبری به ما حمله کند ما به او حمله خواهیم کرد. ما در این مورد ضعیف نخواهیم بود.»

نخست وزیر اسرائیل در ادامه گفت: «اکنون ما گروهی از افراد باهوش را گرد هم آورده‌ایم که پشت صفحه‌کلید نشسته‌اند و همان تأثیر [نیروهای جنگی] را دارند.»

به گفته بنت، اگر جنگ سایبری برجسته‌ترین بعد جنگ‌های آینده نباشد، تبدیل شدن آن به یکی از ابعاد جدی جنگ‌های آینده، اجتناب‌ناپذیر است.

این اظهارات نفتالی بنت در شرایطی است که در سال‌های اخیر گزارش‌های متعددی از حمله‌های سایبری منتسب به جمهوری اسلامی و اسرائیل علیه زیرساخت‌های یکدیگر منتشر شده است.

حملات سایبری از سوی گروه‌های مختلف هکری و سایبری علیه زیرساخت‌ها در ایران اما افزایش چشم‌گیر داشته است.

در آخرین مورد، گروه هکری «گنجشک درنده» روز دوشنبه ششم تیر از هک شرکت فولاد خوزستان، شركت فولاد مبارکه اصفهان و شرکت فولاد هرمزگان خبر داد و ویدیو‌ها‌ و تصاویری از عملیات هک از جمله دوربین‌های مدار‌بسته منتشر کرد.

این گروه در آبان سال گذشته هم حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت را صورت داد که عرضه سوخت در جایگاه‌ها را برای حدود یک هفته در سراسر ایران مختل کرد.

در نمونه‌ای دیگر، گروه هکری «‌قیام تا سرنگونی»، وابسته به سازمان مجاهدین خلق، روز پنج‌شنبه ۱۲ خرداد اعلام کرد در آستانه سالگرد مرگ روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، طی یک عملیات بیش از پنج هزار دوربین کنترلی مراکز حکومتی و مناطق مختلف تهران و همچنین بیش از ۱۵۰ سایت و سامانه شهرداری تهران را از دسترس خارج کرده است.

این گروه روز دوم اردیبهشت ماه هم با ارسال تصاویر و ویدیوهایی به ایران اینترنشنال، از هک بیش از ۴۹ دامنه سامانه‌های وزارت جهاد کشاورزی و اداره‌ها و بانک‌های تابعه خبر داده بود.

با وجود تعدد حمله‌‌های سایبری به نهادهای حاکمیتی و زیرساخت‌ها در ایران، رویکرد مقام‌های جمهوری اسلامی عموما کم اهمیت جلوه دادن این حمله‌های هکری بوده و معمولا مدعی شده‌اند که هکرها به اهداف مورد نظرشان نرسیده‌اند.

نگاه روز
بوم و گِل - فصل چهارم
تیتر اول

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید