واکنش بنی گنتس به موضوع اختلاف دیدگاه نهادهای اسرائیل درباره برجام؛ تصمیم‌گیر دولت است

۱۴۰۱/۴/۶

به دنبال انتشار گزارشی در یک روزنامه اسرائیلی درباره دیدگاه موافق برخی مقام‌های نظامی این کشور نسبت به احیای برجام و مخالفت موساد با این موضوع، وزیر دفاع اسرائیل هشدار داد تصمیم‌گیری در این باره بر عهده دولت است.

در روزهای اخیر روزنامه یدیعوت آحرونوت با انتشار گزارش‌هایی نوشته بود که در یک نشست با حضور مقام‌های ارشد امنیتی و نظامی اسرائیل، برخی فرماندهان واحدهای اطلاعاتی ارتش از موافقت خود با احیای توافق هسته‌ای ایران سخن گفتند و موساد نیز بر مخالفت خود تاکید کرد.

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، با تاکید بر اینکه «بین تمامی بازوهای امنیتی» هماهنگی وجود دارد، شامگاه یکشنبه پنجم تیرماه در توییتی نوشت: «آنها به طور آزادانه اظهار نظر می‌کنند اما «تصمیم‌گیری‌ها در سطوح سیاسی صورت می‌گیرد.»

او مقابله با تهدید ایران را «مهم‌ترین و فوری‌ترین موضوع راهبردی کنونی برای امنیت اسرائیل» خواند و افزود دستگاه دفاعی شبانه‌روز در حال مقابله با این تهدید است.

گنتس همچنین خواستار آن شد که «بحث‌های عمیق و آزاد» در اتاق‌های بسته ادامه یابد، زیرا هر روشی بجز این «به امنیت کشور اسرائیل لطمه می‌زند».

روزنامه یدیعوت آحرونوت و همچنین وای‌نت، وبسایت این روزنامه، در روزهای گذشته در گزارش‌هایی نوشته بودند که برخی فرماندهان ارتش اسرائیل بر این باورند که حتی «توافق بد» با ایران هم فرصت لازم را به آنها می‌دهد تا گزینه‌های مناسب را برای ضربه جدی به برنامه اتمی جمهوری اسلامی طراحی کنند.

بنابر این گزارش، مقام‌های موساد در مقابل گفته بودند احیای برجام برای اسرائیل معامله‌ای بد تلقی می‌شود زیرا «حداکثر دو سال و نیم» در توسعه برنامه اتمی جمهوری اسلامی وقفه ایجاد می‌کند و این زمان کافی برای طراحی حمله نیست.

به نوشته وای‌نت، مقام‌های موساد همچنین هشدار داده بودند توافق فعلی با ایران باعث خواهد شد که تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی برداشته شود و پول هنگفتی روانه گروه‌های تروریستی و دشمنان اسرائیل گردد.

وای‌نت شامگاه یکشنبه در گزارش جدیدی با اشاره به اظهارات بنی گنتس، گزارش داد که موساد بر این باور است دیدگاه موافقان احیای برجام با این هدف افشا شده است که بر یائیر لاپید تاثیر بگذارد و او را به سوی حمایت از احیای برجام در مقام نخست وزیر بعدی اسرائیل سوق دهد.

مذاکرات احیای توافق هسته‌ای از بیستم اسفند گذشته متوقف شده و اصرار جمهوری اسلامی بر خروج نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا مانع از توافق شده است.

با این حال جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز شنبه در جریان سفرش به تهران گفت در روزهای آتی مذاکرات غیرمستقیمی بین ایران و آمریکا در یکی از کشورهای منطقه صورت خواهد گرفت.

نورنیوز، وبسایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، گزارش داده است که مذاکرات در قطر برگزار خواهد شد.

خلاصه خبرها
۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید