تصویب کلیات طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل در مجلس

۱۴۰۱/۴/۵

نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات طرح «تشکیل سازمان پدافند غیرعامل» را تصویب کردند که بر اساس آن همه دستگاه‌ها موظفند بخشی از بودجه خود را تحت نظر این سازمان هزینه کنند.

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت که سازمان پدافند غیر‌عامل زیر مجموعه ستاد کل نیروهای مسلح است اما به دلیل گستردگی ماموریت‌هایش، وزارتخانه‌های مختلف نیز با آن ارتباط دارند.

به گفته عمویی، براساس طرح فعلی کمیته دائمی پدافند غیر عامل تشکیل خواهد شد و همه دستگاه‌ها موظف خواهند شد برخی از بودجه عمرانی خود را «ذیل برنامه ریزی سازمان پدافند غیرعامل انجام دهند».

این طرح در حالی ارائه شده که از سال ۱۳۸۲ سازمانی با عنوان سازمان پدافند غیر عامل فعالیت می‌کند.

در همین حال سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و موافقان این طرح گفتند که اساسنامه این سازمان به تایید رهبر جمهوری اسلامی رسیده اما تشکیل این سازمان باید به تصویب مجلس نیز برسد.

در مقابل جواد نیک‌بین، نماینده کاشمر در مجلس، اعلام کرد که این طرح باعث عریض و طویل شدن سازمان پدافند غیرعامل خواهد شد و «تشکیل چنین سازمان‌هایی دردی از دردهای مردم درمان نخواهد کرد.»

محمد باقر قالیباف، رییس مجلس در واکنش به این سخنان، گفت: «پدافند غیرعامل یکی از موضوعات حیاتی کشوراست و مشکل رخ داده در کارت‌های سوخت بنزین یا حمله سایبری به یکی از سایت‌های شهرداری تهران به موضوع پدافند غیرعامل باز می‌گردد.»

جلوگیری از خرابکاری در تاسیسات غیر نظامی حساس از جمله تاسیسات آب و برق، شبکه بانکی و مراکز صنعتی و پیش بینی اقدامات زیرساختی برای دوره جنگ از جمله وظایف سازمان پدافند غیر عامل است.

با این حال در سه سال اخیر هک سیستم های صنعتی و وب سایت نهادهای دولتی و انفجار و آتش سوزی در تاسیسات صنعتی ایران به شدت افزایش یافته است.

هک شبکه سراسری سوخت در چهارم آبان ۱۴۰۰ ، هک شبکه های تلویزیونی و رادیویی ایران و هک دوربین‌ها و سامانه های شهرداری از جمله مهم‌ترین این اتفاقات بوده است.

همچنین در سه سال گذشته حدود ۳۰ حادثه در تاسیسات صنعتی بزرگ ایران از جمله پتروشیمی ها و نیروگاه ها رخ داده که نسبت به سال های پیش از آن بی سابقه بوده است.

در همین حال حمله به تاسیسات اتمی ایران نیز افزایش یافته و فریدون عباسی، رییس سابق سازمان انرژی اتمی، اردیبهشت سال گذشته اعلام کرده بود که در طول ۱۵ سال گذشته پنج انفجار «بزرگ» در تاسیسات هسته‌ای نطنز رخ داده و به جز آن انفجارهای کوچک هم انجام داده است

اخبار
همسفر - فصل دوم
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید