منبع اسرائیلی: سه گروه ایرانی که قصد حمله به اسرائیلی‌ها را داشتند در استانبول دستگیر شدند

۱۴۰۱/۴/۴

یک منبع امنیتی ارشد اسرائیل از دستگیر شدن سه گروه جداگانه ایرانی در ترکیه خبر داد که در تلاش بودند تا علیه اسرائیلی‌ها دست به اقدام بزنند. به گفته این منبع، این سه گروه هفته گذشته در حال انجام عملیات برای حمله کردن به اسرائیلی‌ها در استانبول دستگیر شدند.

این منبع اعلام کرد هنوز گروه‌هایی از فرستادگان جمهوری اسلامی به دنبال صدمه زدن به شهروندان اسرائیلی در ترکیه هستند و هشدار سفر به ترکیه برای شهروندان این کشور، پابرجاست.

به گفته این منبع، زمانی که دیگر هیچ تهدیدی وجود نداشته باشد و یافته‌های دقیق اطلاعاتی و امنیتی در مورد خنثی شدن تهدید این گروه‌های تروریستی به دست بیاید، بلافاصله هشدار سفر لغو خواهد شد و مراتب امنیتی کاهش خواهد یافت.

ترکیه به اسرائیل فشار می‌آورد تا هشدار سفر شهروندانش به این کشور را لغو کند چون گردشگران دیگر کشورها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مقام ارشد امنیتی اسرائیل اما درباره برکناری حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه نیز گفت: «تبلیغات اسرائیل در مورد دخالت حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران که روز پنج‌شنبه گذشته برکنار شد، باعث شد که او مرتکب اشتباهات جدی شود.»

پس از انتشار رسمی خبر برکناری حسین طائب و انتصاب محمد کاظمی به جای او، منابع ایران اینترنشنال خبر دادند که در دوران مسئولیت طائب، مأموریت بخش ضد جاسوسی (واحد ۱۵۰۰)، به فعالیت تروریستی در خارج از ایران تغییر پیدا کرده و شکست‌های متوالی این واحد در انجام مأموریت‌هایش، در طول زمان صداهای اعتراضی برای برکناری طائب را تقویت کردند.

به گفته این منابع، عملیات منجر به کشتن حسن صیاد خدایی، افسر ارشد واحد ۸۴۰ نیروی قدس سپاه، «جدیدترین شکست» طائب از دید مخالفان او تلقی شده چرا که گفته می‌شود سازمان تحت ریاست او حتی هشداری به صیاد خدایی درباره احتمال ترورش نداده بودند.

این منابع تأکید کردند شکست دیگر طائب در نوامبر ۲۰۲۱ و زمانی رخ داد که سه فرمانده ارشد سازمان اطلاعات سپاه در جریان یک عملیات در امارات متحده عربی دستگیر شدند و آزادی آنها تنها پس از مدت‌ها تماس دیپلماتیک میسر شد.

بازداشت ده‌ها فرد متهم به ارتباط با سپاه پاسداران در قبرس در پی افشای یک تلاش ناکام به منظور کشتن تدکی ساگی، سرمایه‌دار اسرائیلی، در مهر ماه سال گذشته و همچنین تلاش ناموفق دیگر برای کشتن یایر گلر، تاجر اسرائیلی در ترکیه در بهمن ماه سال پیش، از جمله مواردی هستند که به عنوان شکست‌های عمده عملیاتی اخیر طائب مطرح شده است.

آخرین مورد از این ناکامی‌ها شکست اطلاعات سپاه در طرح ربودن سفیر سابق اسرائیل در ترکیه عنوان شده که بازتاب آن در رسانه‌ها به تحقیر جمهوری اسلامی و برتری روانی اسرائیل منجر شد و حتی به تنش در روابط ترکیه و ایران، لغو سفر حسین امیر‌عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به ترکیه و اقدامات سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه علیه هسته‌های سپاه در این کشور انجامید.

گرچه سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز جمعه سوم تیر گزارش‌های تازه منتشر شده درباره بازداشت یک تیم هشت نفره متشکل از پنج ایرانی و تلاش تهران به منظور انجام حملات تروریستی علیه شهروندان اسرائیلی در ترکیه را «یک عملیات روانی برای مشغول کردن رسانه‌ها» توصیف کرد.

خطیب‌زاده گفت اظهارات یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل در این باره در سفر اخیرش به آنکارا «اتهامات و ادعاهای بی‌اساس» و «در چارچوب سناریوی از پیش طراحی شده برای تخریب روابط دو کشور» ایران و ترکیه است.

او همچنین از ترکیه خواست در برابر این اتهام «سکوت نکند».

خطیب‌زاده با این حال بار دیگر اسرائیل را تهدید کرد که «پاسخ جمهوری اسلامی ایران به ترور و خرابکاری‌های» منتسب به اسرائیل «همیشه به صورت قطعی، مقتدرانه و بدون تهدید امنیت شهروندان عادی و تهدید امنیت کشورهای دیگر خواهد بود».

روز پنج‌شنبه دوم تیر همزمان با سفر وزیر امور خارجه اسرائیل به ترکیه، رسانه‌های این کشور از بازداشت یک گروه هشت نفره وابسته به جمهوری اسلامی خبر دادند که به تلاش برای ترور شهروندان اسرائیلی در استانبول متهم شده‌اند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در نشست خبری مشترک با همتای اسرائیلی خود در واکنش به این ماجرا بدون ذکر نام ایران گفت: «ما همکاری امنیتی با اسرائیل داریم و درباره تهدید تروریستی شهروندان این کشور در ترکیه با یائیر لاپید در ارتباط نزدیک بودیم.»

او گفت: «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم چنین حوادثی در کشورمان اتفاق بیفتد. پیام‌های لازم را نیز در این زمینه به کشورهای دیگر داده‌ایم.»

وزیر امور خارجه اسرائیل هم در این نشست خبری گفت: «ما از دولت ترکیه برای این فعالیت حرفه‌ای و هماهنگ قدردانی می‌کنیم. مقامات ترکیه و اسرائیل در وزارت امور خارجه و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی کار بزرگی کردند.»

لاپید جمهوری اسلامی را متهم کرد که پشت حمله‌‌های تروریستی خنثی‌ شده در ترکیه بوده است.

خبر ورزشی
نگاه روز
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید