زلنسکی: تحریم روسیه کافی نبوده، غرب به اوکراین پدافند هوایی بدهد

۱۴۰۱/۴/۴

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، اعلام کرد تحریم‌های غرب برای جلوگیری از تجاوز نظامی روسیه کافی نبوده و از متحدان اوکراین خواست سیستم‌های پدافند هوایی در اختیار این کشور قرار دهند.

رییس‌جمهوری اوکراین شنبه در یک سخنرانی گفت: «تحریم کشورها علیه روسیه کافی نبوده است و اوکراین بیش از هر جای دیگری در جهان به سیستم‌های پدافند هوایی نیاز دارد.»

زلنسکی خاطرنشان کرد روسیه با هدف اینکه نشان دهد توان تسلط بر اوکراین را دارد طی یک روز گذشته ۴۵ موشک به اوکراین شلیک کرده است.

او گفت روسیه در ابتدا قصد داشت در مدت چند روز بر تمام اوکراین مسلط شود، اما این هدف محقق نشد و اوکراین اکنون در موقعیتی قرار گرفته که می‌داند روسیه در این جنگ پیروز نخواهد شد.

رییس‌جمهوری اوکراین تاکید کرد موشک باران این کشور از سوی روسیه و افزایش حمله‌های نظامی از نظر استراتژیک در نتیجه جنگ تاثیری ایجاد نخواهد کرد.

زلنسکی تاکید کرد نیروهای اوکراینی سیورودونتسک و دیگر شهرهای تحت اشغال روسیه را پس خواهند گرفت.

شهردار شهر استراتژیک سیورودونتسک در شرق اوکراین روز شنبه اعلام کرد که نیروهای روسیه به‌طور کامل این شهر را تصرف کردند. پیش‌تر ارتش اوکراین پس از یک نبرد طولانی، نیروهای خود را از این شهر خارج کرده بود.

رییس‌جمهوری اوکراین همچنین از تصمیم خود برای حضور در نشست سران گروه هفت در روز دوشنبه و پس از آن شرکت در یک نشست ناتو خبر داد.

به گزارش رویترز به نقل از منبع آگاه، سران گروه هفت قصد دارند در نشست خود واردات طلا از روسیه را ممنوع کنند.

در همین حال، قطع بخش مهمی از صادرات گاز روسیه به اروپا در پی جنگ اوکراین، این قاره را با بحران کمبود انرژی مواجه کرده است.

شرکت‌های بزرگ انرژی فرانسه در نامه‌ای سرگشاده با هشدار نسبت به احتمال بحران کمبود انرژی در زمستان، از همه مصرف‌کنندگان انرژی در این کشور خواستند فورا در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند.

چشم‌انداز با سیما ثابت
اخبار و اخبار ورزشی
شاهد تاریخ

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید