اوکراین رسما از شهر استراتژیک سیویرودونتسک عقب‌نشینی کرد

۱۴۰۱/۴/۳

اوکراین رسما دستور خروج نیروهای خود از شهر استراتژیک سیویرودونتسک در شرق این کشور را صادر کرد. سیویرودونتسک یکی از آخرین شهرهای بسیار استراتژیک در منطقه لوهانسک بود که هنوز در اختیار اوکراین قرار داشت.

در همین حال به گفته مقامات اوکراین، نیروهای روسیه بدون در نظر گرفتن تلفات در حال پیشروی به سمت این شهر هستند که هنوز در اختیار نیروهای اوکراینی است.

با سقوط این شهر، روسیه و نیروهای نیابتی‌اش در دنباس، بر بیش از نیمی از این منطقه کنترل می‌یابند. این منطقه‌ قلب صنعتی اوکراین در شرق، شامل دو منطقه لوهانسک و دونتسک است.

دونتسک و لوهانسک زمانی مرکز صنعتی اوکراین و بخشی از استان‌های عمدتا روسی زبان در جنوب شرقی این کشور بودند. جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه پس از سرنگونی رییس‌جمهوری حامی کرملین در اوکراین، کنترل مناطق مرزی بین دو کشور را به دست گرفتند؛ اقدامی که با الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ همزمان بود.

جدایی‌طلبان بخش قابل توجهی از این منطقه را در اختیار دارند و آنها را جمهوری خلق دونتسک و جمهوری خلق لوهانسک می‌نامند. هیچ کشوری به جز روسیه این دو منطقه را به رسمیت نشناخته است. روسیه از زمان تشکیل این دو جمهوری خودخوانده از آنها حمایت مالی و نظامی کرده و به صدها هزار نفر در آنجا گذرنامه روسی داده است.

روز جمعه سوم تیر ماه و همزمان با ادامه درگیری‌ها در اوکراین، وزارت دفاع بریتانیا در گزارشی اعلام کرد نیروی هوایی روسیه از کمبود پرسنل رنج می‌برد و نیروهای بازنشسته را به کار گرفته است.

از سوی دیگر وزارت خارجه روسیه ضمن انتقاد از ممنوعیت عبور کالاهای تحریم شده از سرزمین اصلی روسیه به منطقه کالینینگراد، اعلام کرد انجام مذاکرات در سطح کارشناسان با واشینگتن در مورد تعدادی از موضوعات دوجانبه که قرار بود در آینده نزدیک انجام شود، غیر ممکن است.

روز پنج‌شنبه دوم تیر ماه اما رهبران اتحادیه اروپا با نامزدی رسمی اوکراین و مولداوی برای پیوستن به اتحادیه موافقت کردند.

رییس شورای اروپا و رییس‌جمهوری اوکراین، اعلام این مصوبه را یک لحظه‌ تاریخی توصیف کردند.

با این حال طبق توصیه کمیسیون اتحادیه اروپا، مذاکرات الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا باید پس از اصلاحات بیشتر مورد نظر این اتحادیه انجام شود که از جمله آنها «مبارزه با فساد، به ویژه در سطوح بالا» است.

مستند کوتاه - هری ترومن
اخبار ۲۳
اخبار ۲۳

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید