سوئد به شهروندانش هشدار داد به دلیل مسائل امنیتی از هر گونه سفر به ایران خودداری کنند

۱۴۰۱/۴/۳

وزارت خارجه سوئد طی بیانیه‌ای از شهروندان این کشور خواست به دلیل مسائل امنیتی، از هرگونه سفر به ایران خودداری کنند.

وزارت خارجه سوئد با اشاره به مواضع اخیر جمهوری اسلامی در ابراز نارضایتی از سیاست‌های سوئد و کشورهای اروپایی خاطرنشان کرد اخیرا ایران از دریچه‌های مختلف نارضایتی خود را از محاکمه یک شهروند ایرانی در این کشور اعلام کرده است.

وزارت خارجه سوئد در اواسط اردیبهشت ماه نیز با اشاره به افزایش نارضایی مقام‌های ایرانی از محاکمه حمید نوری، دادیار زندان گوهردشت در زمان اعدام‌های دهه ۶۰، در دادگاه استکهلم، به شهروندان سوئدی توصیه کرد که از سفر غیرضروری به ایران خودداری کنند.

یک هفته پس از اولین هشدار سوئد به شهروندانش در مورد سفر به ایران، رسانه‌های این کشور از دستگیری یک گردشگر سوئدی هنگام خروج از ایران خبر دادند و وزارت خارجه سوئد نیز این خبر را تایید کرد.

از سوی دیگر، پس از آخرین جلسه دادگاه حمید نوری در اواسط اردیبهشت در سوئد، مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی اعلام کردند حکم اعدام احمدرضا جلالی، شهروند ایرانی-سوئدی زندانی در ایران، قطعی است و به زودی اجرا می‌شود.

احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی، در اردیبهشت سال ۹۵ به دعوت دانشگاه‌های تهران و شیراز به ایران سفر کرد، اما پس از شرکت در همایش‌های علمی بازداشت شد. او در مراحل بعدی به «جاسوسی» متهم و متعاقبا به اعدام محکوم شد.

پیش از این گمانه زنی‌هایی نیز درباره احتمال مبادله احمدرضا جلالی با اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی که دادگاهی در بلژیک او را به دلیل تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق به ۲۰ سال زندان محکوم کرد، مطرح شده بود.

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید