سفر ناگهانی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران پس از دیدار با نماینده ویژه آمریکا

۱۴۰۱/۴/۳

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، یک روز پس از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در سفری از پیش اعلام نشده راهی تهران می‌شود تا با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی دیدار کند. به گفته سخنگوی وزارت خارجه، او با برخی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی هم دیدار خواهد کرد.

اتحادیه اروپا اعلام کرد بورل در ادامه تلاش‌ها برای احیای برجام در روزهای جمعه و شنبه به ایران سفر خواهد کرد.

به گفته سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، بورل شامگاه جمعه سوم تیر به تهران سفر می‌کند.

خطیب‌زاده گفت در این سفر درباره مذاکرات برجام و برخی موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی مذاکره خواهد شد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در توییتی از سفر به تهران خبر داد و نوشت: «دیپلماسی تنها راه بازگشت به اجرای کامل توافق و معکوس کردن تنش‌های فعلی است.»

یک روز پیش از انتشار این خبر، انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اروپا، با انتشار عکسی از خودش، جوزپ بورل و رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در رستورانی در بروکسل، نوشت: «هنگام شام گفت‌وگوی عمیقی درباره برجام و منطقه‌ خاورمیانه داشتیم. مالی بر تعهد قاطع آمریکا برای بازگشت به توافق تأکید کرد.»

پیش از سفر بورل به تهران و از فروردین ماه تاکنون، مورا در مقام هماهنگ کننده مذاکرات وین، دو سفر ناموفق به تهران داشته است.

مذاکرات احیای برجام از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ و پس از مانع تراشی روسیه متوقف شد و پس از آن نیز اختلاف‌ها بر سر خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا مانع توافق شده است.

در همین حال خطیب‌زاده ۳۰ خرداد گفته بود که ایران پیش از نشست شورای حکام ابتکاری را برای احیای برجام به آمریکا ارائه کرد اما آمریکا نپذیرفت.

ایران در واکنش به قطعنامه محکومیت جمهوری اسلامی در نشست پیشین شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ۲۷ دوربین این نهاد در سایت‌های هسته‌ای خود را غیرفعال کرد.

اعلام سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران اما یک روز پس از سفر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به تهران اتفاق می‌افتد.

وزیران امور خارجه ایران و روسیه در نشست مشترک مطبوعاتی خود بر ضرورت از سر گرفتن مذاکرات وین برای احیای برجام تأکید کردند.

حسین امیر‌عبدالهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در این باره گفت: «امیدواریم هرچه زودتر گفت‌وگوهای وین از سر گرفته شود و با واقع‌بینی طرف آمریکایی، بتوانیم به نقطه توافق برسیم.»

امیرعبداللهیان همچنین در مصاحبه با روزنامه «وچرنی لیست» کرواسی گفت برای تهران روشن شده که اگر با طرف آمریکایی به نقطه توافق برسد، روسیه هیچ‌ مانعی ایجاد نخواهد کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار ۲۳
اخبار ۲۳
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید