آکسیوس: آمریکا به دنبال راهی برای عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی است

۱۴۰۱/۴/۲

آکسیوس به نقل از چهار منبع آگاه گزارش داد که کاخ سفید پیش از سفر جو بایدن به خاورمیانه در حال تهیه نقشه‌ راهی برای عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی است.

طبق این گزارش، کاخ سفید هفته گذشته در نشستی با کارشناسان اتاق‌های فکر در آمریکا اعلام کرده بود که پیش از سفر بایدن توافقی در این زمینه آماده نخواهد شد، اما مقامات آمریکایی در حال کار بر روی این نقشه راه هستند تا بایدن درباره آن با مقام‌های عربستان سعودی و اسرائیل گفت‌وگو کند.

منابع آگاه به آکسیوس گفتند که اجرای هرگونه نقشه راه برای عادی‌سازی روابط این دو کشور ممکن است روندی طولانی داشته باشد و باید اقدام‌ها در این زمینه گام‌ به گام صورت گیرد.

در همین حال، یک مقام اسرائیلی به آکسیوس گفت که انتظار نمی‌رود در سفر بایدن تحول خاصی در روابط عربستان سعودی و اسرائیل رخ دهد، اما امکان حصول توافق برای مجوز استفاده پروازهای اسرائیل به هند و چین از طریق حریم هوایی عربستان سعودی محتمل است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در اوایل سال جاری گفته بود که کشورش به اسرائیل به عنوان یک دشمن نگاه نمی‌کند، بلکه آن را متحدی بالقوه می‌داند و دو کشور برای رسیدن به چنین نقطه‌ای باید برخی اختلاف‌های خود را حل‌ و فصل کنند.

خلاصه خبرها
۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید