بازگشت ۱۵۰ خانواده اعضای داعش از اردوگاه الهول سوریه به عراق در اوایل ماه آینده میلادی

۱۴۰۱/۳/۳۱

استانداری نینوا از بازگشت ۱۵۰ خانواده اعضای داعش از اردوگاه الهول سوریه به عراق خبر داد. رفعت سمو، معاون استانداری نینوا، به رسانه‌های عراقی گفت اوایل ماه آینده میلادی ۱۵۰ خانواده دیگر شامل ۶۰۰ نفر، از این اردوگاه در سوریه تحویل مقامات عراقی داده خواهند شد.

به گفته این مقام عراقی، این خانواده‌ها قرار است در اردوگاه «جدعه‌-۱» در حاشیه استان نینوا مستقر شوند.

دولت عراق تاکنون حدود ۵۰۰ خانواده عراقی را از اردوگاه الهول به این کشور منتقل کرده که تحت برنامه‌های بازپروری و مراقبت قرار دارند.

سازمان امنیت ملی عراق اما از همه کشورها خواسته است شهروندان خود را از این اردوگاه خارج کنند تا زمینه برچیدن هر چه سریع‌تر آن فراهم شود.

بنا بر تخمین‌ها، بین سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸، حدود ۴۱ هزار و ۵۰۰ شهروند خارجی در ۸۰ کشور جهان مرتبط با داعش شناخته شده‌اند که حدود ۱۳ درصد آنها زن و ۱۲ درصد آنان کودک‌اند.

به عبارتی، از هر چهار فرد وابسته به داعش، یکی زن یا کودک است.

بنا بر گزارش‌های سازمان ملل متحد نیز حدود ۲۸ هزار کودک جنگجویان خارجی در اردوگاه‌های نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال این کشور زندگی می‌کنند که نیمی از این کودکان کمتر از پنج سال‌ دارند و ۸۰ درصد آنان، کمتر از ۱۲ سال.

شرایط اردوگاه‌های مذکور «اسفناک» است. این اردوگاه‌ها بسیار پرجمعیت است و در آنها کمک پزشکی ارائه نمی‌شود. تسهیلات زیربنایی نامساعد است و وضعیت بهداشت، غذا و آب آشامیدنی ناکافی است. کودکان به آموزش دسترسی ندارند و خشونت در این اردوگاه‌ها مشکلی جدی است.

وضعیت توصیف‌ شده، باید برای جامعه جهانی نگرانی مهمی محسوب شود. در این اردوگاه‌ها جای حقوق جهانی برای حفاظت ساکنانشان از خشونت و رفتار غیرانسانی و تحقیرآمیز، تدارک مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و استانداردهای مناسب زندگی، شدیدا خالی است.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهند این اردوگاه‌ها بستر زایش افراطی‌گرایی، نیروگیری برای آن و در عین حال، ربوده شدن ساکنان آن به دست گروه‌های مسلح‌ است.

شورای امنیت سازمان ملل طی هشدارهای مکرر اشاره کرده است که نپرداختن به آنچه در این اردوگاه‌ها می‌گذرد، در طولانی‌مدت تهدیدی جدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید