موافقت حزب‌الله لبنان با حذف تصاویر قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس از مسیر فرودگاه بیروت

۱۴۰۱/۳/۳۰

پس از درخواست وزیر گردشگری لبنان، گروه شبه‌نظامی حزب‌الله پذیرفت تصاویر رهبران نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی را از مسیر فرودگاه بین‌المللی بیروت جمع‌آوری کند تا به جای آنها تصاویری از کشور لبنان برای تقویت گردشگری قرار گیرد.

بر اساس گزارش‌ها، جاده‌ای که بیروت پایتخت لبنان را به فرودگاه بین‌المللی این شهر متصل می‌کند، به دلیل وابسته بودن شهرداری‌های منطقه ضاحیه جنوبی به حزب‌الله، برای سال‌ها، تصاویر و شعارهای این حزب و مقام‌های جمهوری اسلامی ایران نصب شده بود؛ به گونه‌ای که برخی گردشگران خارجی این جاده را به عنوان «بخشی از تهران» پایتخت ایران توصیف می‌کردند.

تصاویر بزرگی از قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران و ابومهدی المهندس فرمانده پیشین حشد الشعبی عراق در کنار عناصر کشته شده حزب الله و جنبش امل، از تصاویر نصب شده در این جاده بودند.

همچنین این جاده، به نام جاده «امام خمینی» نام‌گذاری شده است.

تغییر تصاویر حزب الله و همپیمانانش به تصاویری از کشور لبنان، پس از آن اتفاق افتاد که ولید نصار وزیر گردشگری نزدیک به جریان ملی آزاد همپیمان حزب‌الله، طی درخواستی از این حزب و جنبش امل خواست که تصاویر مربوط به آنها در جاده فرودگاه بیروت کاهش یابد و به جای آنها تصاویر گردشگری لبنان، برای تقویت گردشگری در این کشور قرار گیرد.

او در نامه‌اش خطاب به این دو گروه شیعه نوشت: «این برای اولین بار است که با کمال احترام و دوستی چنین درخواستی را از شما می‌کنم.»

نصار در درخواستش از حزب الله، بسیار محتاط بود چرا که او تاکید کرد به مقام‌ها و تصاویر نصب شده در جاده فرودگاه، احترام قائل است. با این حال، این اظهارات وزیر گردشگری موجب انتقادهای شدید در رسانه‌های اجتماعی شد.

برخی لبنانی‌ها در واکنش به این درخواست نوشتند «حزب الله قوی‌تر از دولت است چرا که، دولت توانایی اجرای قانون علیه حزب‌الله و همپیمانان آن را ندارد.»

احمد فتفت عضو «شورای ملی پایان دادن به اشغال لبنان از سوی ایران» در این زمینه گفت: «حزب الله با این درخواست موافقت کرد چرا که می‌دانست مردم از اوضاع بد اقتصادی کشور که عامل آن خود این حزب است، به تنگ آمده‌اند. نتایج انتخابات پارلمانی این وضع را بر ملا کرد.»

لبنان که در لبه ویرانی اقتصادی قرار گرفته، امیدوار است با بازگشت گردشگران و لبنانی‌ها خارج‌نشین، فصل گردشگری موفقی را داشته باشد.

پربیننده‌ترین‌ها

قصه مردم
اخبار ۲۳
اخبار ۲۳

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید