واکنش ضدونقیص رسانه‌های جمهوری اسلامی به انتشار خبر پیمان تجاری تهران و دونتسک

۱۴۰۱/۳/۳۰

در حالی که خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از یک منبع مطلع در وزارت خارجه، خبر امضای پیمان تجاری میان ایران و دونتسک را تکذیب کرد، باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی، این خبر را تایید کرده است.

ایرنا شامگاه یکشنبه به نقل از یک منبع مطلع در وزارت خارجه جمهوری اسلامی که نامش را فاش نکرد، نوشت امضا این پیمان تجاری یک «خبرسازی جعلی» از سوی رادیو فرداست. این در حالی است که رادیو فردا به نقل کانال تلگرامی دنیس پوشیلین رئیس‌جمهوری خودخوانده دونتسک اوکراین این خبر را منتشر کرده بود.

همچنین باشگاه خبرنگاران جوان روز دوشنبه ۳۰ خرداد در خبری با عنوان «دونتسک؛ شریک جدید ایران در آن سوی دریای سیاه» امضای این توافق تجاری را تایید کرد و نوشت: «دونتسک، شریکی جدید برای ایران از سرزمین تزارها در آن سوی دریای سیاه که تکه‌ای کوچک اما اثرگذار برای مقابله با نظام تک قطبی جهانی به رهبری آمریکاست.»

این وبسایت خبری نوشت که قرارداد میان جمهوری اسلامی و منطقه دونتسک در شرق اوکراین، در نشست اقتصادی سن پترزبورگ در روز شنبه به امضا رسید.

باشگاه خبرنگاران جوان اضافه کرد بر اساس این قرارداد، جمهوری دونتسک مواردی همچون نورد فلز، چدن، کود‌های معدنی، محصولات فولادی، محصولات شرکت‌های مهندسی زغال سنگ را به ایران صادر خواهد کرد و در مقابل ایران نیز، مصالح ساختمانی و میوه و سبزی به دونتسک صادر می‌کند.

در حالی که تهاجم روسیه به اوکراین و تلاش برای تصرف کامل شرق اوکراین از سوی نیروهای روسیه ادامه دارد، این وبسایت حکومتی نوشت قرارداد جمهوری اسلامی با دونتسک «امری رایج در دنیاست.»

مهدی خورسند که از او به عنوان «کارشناس مسائل اورآسیا» نام برده شده، در این باره به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: «این فرض درست نیست که ما فکر کنیم، چون در شرق اوکراین جنگ شده و روسیه در حال حاضر در پی استقلال این مناطق هست پس ما به دنباله این کشور با دونتسک روابط تجاری برقرار کردیم چرا که کشورمان هم اکنون نیز با یکی از مناطق خودمختار جهان یعنی اقلیم کردستان نیز دارای روابط تجاری است.»

چند روز پیش نیز رسانه‌های جمهوری اسلامی از راه‌اندازی کریدور شمال-جنوب که یک مسیر تجاری میان روسیه و هند از طریق ایران است، خبر داده بودند.

از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، تحریم‌های بین‌المللی علیه مسکو افزایش یافته، اما جمهوری اسلامی تلاش کرده در این مدت روابط خود با روسیه را افزایش دهد.

خامنه‌ای روز یکشنبه در دیدار با رییس‌جمهوری قزاقستان بار دیگر از روسیه دفاع کرد و گفت: «در قضیه اوکراین مشکل اصلی این است که غربی‌ها درصدد توسعه ناتو هستند و آنها هر جا که بتوانند برای گسترش نفوذ خود تامل نخواهند کرد.»

پربیننده‌ترین‌ها

پنجره
اخبار
مرور مطبوعات

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید