سازمان ملل متحد: ۱۵ میلیون نفر معادل بیش از یک سوم جمعیت سودان با ناامنی غذایی مواجه‌اند

۱۴۰۱/۳/۲۷

برنامه جهانی غذا، نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، اعلام کرد ۱۵ میلیون نفر در سودان، معادل بیش از یک سوم جمعیت این کشور، با ناامنی غذایی حاد مواجه هستند و دولت سودان توان مالی کافی برای مقابله با آن ندارد.

برنامه جهانی غذا با انتشار بیانیه‌ای نوشت که این رقم نسبت به سال گذشته هفت درصد، معادل حدود سه میلیون نفر افزایش داشته است.

همچنین بر اساس ارزیابی این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، اگر روند افزایشی بحران ناامنی غذا در سودان ادامه یابد، احتمالا تا ماه سپتامبر سال جاری میلادی، حدود سه ماه دیگر، ۱۸ میلیون نفر معادل ۴۰ درصد جمعیت این کشور درگیر این بحران خواهند شد.

ادی رو، نماینده برنامه جهانی غذا در سودان اعلام کرد: «تأثیر ترکیبی درگیری‌ها، شوک‌های اقلیمی، بحران‌های اقتصادی و سیاسی، افزایش هزینه‌ها و آسیب به محصولات کشاورزی، میلیون‌ها نفر را به سمت گرسنگی و فقر سوق می‌دهد. با این حال، سطح بودجه متناسب با نیازهای بشردوستانه نیست.»

به گزارش رویترز، جمعیت‌های درگیر با گرسنگی بیشتر در مناطقی از سودان هستند که مثل دارفور، عرصه درگیری‌ و نزاع بوده‌اند.

همچنین یونیسف و سه نهاد دیگر در بیانیه جداگانه‌ای هشدار دادند سه میلیون کودک سودانی زیر پنج سال از سوءتغذیه حاد رنج می‌برند و حدود ۳۷۵ هزار نفر از آنان ممکن است امسال بدون دسترسی به درمان، جان خود را از دست بدهند.

هفته گذشته سازمان غیردولتی نجات کودکان، مرگ دو کودک در شمال دارفور را به دلیل گرسنگی اعلام کرد.

خبرگزاری فرانسه نوشت تهاجم روسیه به اوکراین، کاهش واردات و افزایش قیمت مواد غذایی، موجب حاد شدن وضعیت غذایی در سودان شده است.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، همه جای سودان با کمبود گندم و نان مواجه است و کشاورزان برای فروش محصولات خود با مشکل مواجه‌اند زیرا دولت که تاکنون محصولات آنان را می‌خرید، با کمبود بودجه مواجه است.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
امروز
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید