نشست فرماندهان نظامی آمریکا و ۱۷ کشور در توکیو برگزار شد؛ هشدار به چین درباره تایوان

۱۴۰۱/۳/۲۷

نشست فرماندهان نظامی ژاپن، آمریکا، کره جنوبی، فیلیپین و ۱۴ کشور دیگر، موسوم به سمپوزیوم رهبران دریا و خشکی اقیانوس آرام برای نخستین بار در توکیو برگزار شد.

این نشست که از روز دوشنبه آغاز شده بود، پنج‌شنبه پایان یافت.

این سمپوزیوم از سال ۲۰۱۵ میلادی به ابتکار آمریکا ایجاد شده و اولین نشست آن در هاوایی برگزار شد.

ایجاد این سمپوزیوم در راستای تلاش‌های واشینگتن برای مهار چین ارزیابی شده و نخستین بار است که از سوی ژاپن میزبانی می‌شود.

در همین حال استیون رادر، فرمانده نیروی تفنگداران دریایی آمریکا در اقیانوس آرام، در سخنرانی پایانی این نشست گفت: «هیچ کشوری وجود ندارد که بتواند همه کارها را به تنهایی انجام دهد و هر کشوری می‌تواند بخشی از کار را انجام دهد.»

یوشیدا یوشیهیده، رییس ستاد نیروهای زمینی ارتش ژاپن نیز هشدار داد: «اجازه تغییر وضع موجود با استفاده از زور را نمی‌دهیم.»

این سخنان اشاره به تنش‌های چین و تایوان دارد.

در همین حال رسانه‌های تایوانی گزارش داده‌اند یک هیأت نظامی از این جزیره هم بدون خبررسانی چندان در این سمپوزیوم حضور داشت اما پرچمش نیز در این سمپوزیوم نصب نشده بود.

آمریکا تایوان را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسد اما بر اساس یک توافق، از سال ۱۹۷۸ میلادی ملزم به کمک نظامی به آن در صورت حمله است.

در پی تهاجم روسیه به اوکراین، گزارش‌هایی درباره افزایش نگرانی‌ها از حمله احتمالی چین به تایوان منتشر شد و جنگنده‌های چینی چندین بار وارد حریم هوایی تایوان شده‌اند.

چین تایوان را بخشی از سرزمین اصلی خود می‌داند.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
تاریخ شفاهی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید