نوشیدن متعادل آبجو می‌تواند فوایدی برای سلامتی زنان و مردان در بر داشته داشته باشد و اخیرا حتی آبجوهای غیرالکلی هم طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. سوال اصلی همیشگی اما این است: آیا این‌دست نوشیدنی‌ها سالم‌اند؟

بر اساس یک پژوهش، مصرف آبجو می تواند خطر ابتلا به بیماری های روده را کاهش می دهد. این تحقیق که نتایج آن در مجله شیمی غذا و کشاورزی انجمن شیمی آمریکا منتشر شده، نشان می‌دهد مصرف آبجوی الکلی یا غیر‌الکلی در روز می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های روده را کاهش دهد.

این پژوهش کوچک که با تمرکز بر نوشیدن آبجو در مردان انجام شده است، نشان می‌دهد میکروبیوم، مجموعه میکروب‌ها و باکتری‌های دستگاه گوارش، در مردان سالمی که روزانه آبجو الکلی یا غیرالکلی می‌نوشند، متنوع‌تر است که این خود می‌تواند به کاهش برخی بیماری‌ها، از جمله امراضی همچون دیابت و بیماری‌های قلبی‌عروقی کمک کند.

پژوهش مورد نظر نشان می‌دهد در معده و روده انسان تریلیون‌ها میکروارگانیسم وجود دارد و در آبجو نیز جز ترکیباتی همچون «پلی‌فنول»، میکروارگانیسم‌های زنده‌ای وجود دارد که در طی فرآیند تخمیر به وجود می‌آیند و می‌توانند بر ترکیب میکروبیوتا، اجتماع میکروارگانیسم‌های معده و روده، تأثیر مثبت بگذارند.

پیش‌تر نیز نتیجه پژوهشی در دانشگاه گوتنبرگ سوئد نشان داده بود زنانی که آبجو می‌نوشند شادتر و سالم‌ترند. بر اساس این تحقیق، نوشیدن متعادل آبجو برای زنان، احتمال حمله قلبی را کاهش می‌دهد و در طولانی‌مدت آنان را شادتر خواهد کرد.

بر اساس تحقیق دانشگاه گوتنبرگ،احتمال حمله قلبی در زنانی که هفته‌ای یک یا دو بار آبجو می‌نوشیدند تا ۳۰ درصد نسبت به زنانی که مقادیر زیادی آبجو می‌نوشیدند یا اصلا آبجو نمی‌نوشیدند پایین‌تر بود.

داده‌های پژوهش دانشگاه گوتنبرگ در طول ۳۲ سال از سال ۱۹۶۸ تا ۲۰۰۰ و با اتکا به پرسش‌نامه‌هایی که هزار و ۵۰۰ زن از میزان مصرف کلی شراب، آبجو و نوشیدنی‌های تقطیری در کنار امراض و عارضه‌هایی که به آنها مبتلا بودند ارائه داده بودند، انجام شده بود.

آنا فاریا، استاد دانشگاه جدید لیسبون در پرتغال و پژوهشگر اصلی تیم تحقیق اخیر اما درباره فواید نوشیدن آبجو برای مردان گفته است: «مهم‌ترین یافته پژوهش مذکور این است که نوشیدن متعادل آبجو می‌تواند میکروبیوم روده را تنظیم کند.»

به گفته او، یافتن چنین نکته‌ای که نوشیدن آبجو، چه الکلی و چه غیرالکلی، به‌عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم، می‌تواند راهی برای بهبود میکروبیوتا روده باشد، بسیار جالب است.

در یک پژوهش دو سو کور -پژوهشی که در آن دو گروه آماری از اینکه کدام چه دریافت می‌کند آگاه نیستند- و مقایسه‌ای، محققان جمعی ۲۰ نفره از مردان سالم در سنین بین ۱۸ تا ۶۵ سال را به‌ شکل تصادفی، به دو گروه تقسیم کردند. هر دو گروه به‌ مدت چهار هفته، روزانه حدود ۳۲۵ میلی‌لیتر آبجو الکلی یا غیرالکلی نوشیدند. از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا در عادات تحرک جسمی و رژیم غذایی خود، طی یک ماه مصرف آبجو تغییری ایجاد نکنند.

بر اساس نمونه خون و مدفوع شرکت‌کنندگان، وزن، شاخص توده بدنی و نشانگر زیستی سرم خون -که برای سنجش سلامت قلب و متابولیسم اهمیت دارد- در این افراد، طی دوره پژوهش تغییری نکرد.

اما در انتهای دوره چهار هفته‌ای، در میکروبیوم هر دو گروه تنوع بیشتر و همچنین میزان بالاتری از فسفاتاز قلیایی در مدفوعشان دیده شد. فسفاتاز قلیایی آنزیمی است که باکتری بد را از دستگاه گوارش بیرون می‌راند و محققان آن را نشانگری برای بهبود سلامت روده می‌دانند.

آنا فاریا در پاسخ به این سوال که آیا نتیجه پژوهش کوچک او می‌تواند قابل تعمیم به جامعه آماری بزرگ‌تری باشد گفت که تحقیق او و تیمش، می‌تواند دلیل انجام آزمایش‌های بالینی دیگر برای بررسی تأثیر انواع آبجوی غیرالکلی، فواید آن برای زنان و مردان و همچنین دیگر افراد بیمار باشد تا مشاهده شود آیا پیشرفت سلامت روده در موارد دیگر نیز صادق است یا نه.

فاریا درباره اینکه چرا آبجو چنین تأثیری بر میکروبیوتای روده دارد گفت که اجتماع میکروارگانیسمی دستگاه گوارش با مصرف ترکیباتی در مواد غذایی از جمله مواد شیمیایی‌گیاهی، «پست‌بیوتیک» و فیبر تنظیم می‌شود و آبجو نیز منبعی غنی از تمامی این مواد است.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
پنجره
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید