ورود ارز پتروشیمی‌ها به بازار با هدف کاهش قیمت ارز؛ دلار شش نرخی شد

۱۴۰۱/۳/۲۵

رسانه‌های داخلی در ایران خبر دادند با ورود ارز صادرکنندگان پتروشیمی به بازار برای کنترل قیمت ارز، اکنون شش نوع نرخ دلار در ایران وجود دارد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی از پتروشیمی‌ها خواسته ارز خود را به بازار عرضه کنند. احمد مهدوی ابهری، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی، گفته بود این ارز با قیمت ۲۵ هزار تومان عرضه می‌شود. با این حال سایت اقتصاد نیوز خبر داد که دلار پتروشیمی‌ها در بازار سه‌شنبه، با قیمت ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان به صرافی‌ها فروخته شد.

این سایت نوشت با ورود ارز صادرکنندگان پتروشیمی به بازار مشهور به ارز «توافقی»، اکنون شش نرخ دلار در ایران وجود دارد.

بر اساس این گزارش، قیمت ارز ترجیحی یا ۴۲۰۰ تومانی، دلار نیمایی، دلار متشکل، دلار سهمیه‌ای، دلار توافقی و دلار آزاد، شش نرخ دلار در ایران هستند.

در همین حال تجارت نیوز نوشت با افزایش نوسانات ارزی، بانک مرکزی قصد دارد از صنعت پتروشیمی به عنوان منجی این بازار رونمایی کند.

بانک مرکزی در هفته جاری طی بخشنامه‌ای به صرافی‌های مجاز اجازه داد ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری و به متقاضیان ارز بفروشند.

این بانک روز گذشته جلسه دیگری با فعالان صنعت پتروشیمی برگزار کرد و از آنان خواست ارز خود را به بازار عرضه کنند.

قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد فروش ارز در تهران روز شنبه با ثبت رقم ۳۲ هزار و ۸۰۰ تومان، به بالاترین قیمت تاریخی خود رسید و افزایش قیمت آن ادامه دارد.

برخی رسانه‌ها پیش‌بینی کرده بودند پس از صدور قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قیمت دلار در ایران افزایش یابد.

رسانه‌های داخلی پیشتر نوشته بودند چالش‌های جدید در راه احیای برجام و گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره افزایش چند برابری میزان اورانیوم غنی شده در ایران، بر بازار دلار و سکه تأثیرگذار است.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار ۲۳
اخبار ۲۳
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید