کاخ سفید برنامه سفر بایدن به خاورمیانه را اعلام کرد؛ بررسی تهدیدهای ایران در عربستان سعودی

۱۴۰۱/۳/۲۴

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن، رییس‌ جمهوری ایالات متحده، در روزهای ۲۲ تا ۲۵ تیر، به اسرائیل، کرانه باختری و عربستان سعودی سفر می‌کند. در آستانه این سفر، وزیر دفاع اسرائیل خواستار تشکیل ائتلافی نظامی در منطقه علیه ایران و به رهبری آمریکا شد.

کاخ سفید روز سه‌شنبه ۲۴ خرداد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد بایدن این سفر خود را با بازدید از اسرائیل و دیدار با رهبران این کشور از ۱۳ تا ۱۶ ژوییه آغاز خواهد کرد. او با مقام‌های اسرائیلی، درباره «امنیت، رفاه و ادغام فزاینده اسرائیل در منطقه‌ای بزرگ‌تر» گفت‌وگو خواهد کرد.

بایدن در دیدار با مقام‌های عربستان سعودی نیز طیف وسیعی از مسائل، از جمله موضوع بازدارندگی در برابر تهدیدهای جمهوری اسلامی را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.

همزمان با بیانیه کاخ سفید، بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد این کشور و کشورهای عربی که در نگرانی از تهدیدهای ایران اشتراک دارند، باید توانایی‌های نظامی خود را تحت حمایت واشینگتن تقویت کنند.

گنتس روز سه‌شنبه در یک سخنرانی به روابط امنیتی اسرائیل با کشورهای عربی منطقه خلیج فارس اشاره کرد و گفت تلاش‌هایی برای گسترش این همکاری‌ها در جریان است: «در مواجهه با جنگ‌طلبی ایران آنچه نیاز است فقط همکاری نیست بلکه ایجاد یک نیروی منطقه‌ای با رهبری آمریکاست که همه طرف‌های درگیر را تقویت کند.»

سفارت عربستان سعودی در واشینگتن هم روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای، نوشت سفر رئیس جمهوری آمریکا به عربستان، «مشارکت تاریخی و استراتژیک» میان ریاض و واشینگتن را تقویت خواهد کرد.

بر اساس بیانیه کاخ سفید اما رییس‌جمهوری آمریکا به کرانه باختری رود اردن هم خواهد رفت و در آنجا با رهبران تشکیلات خودگردان فلسطینی ملاقات خواهد کرد.

بنا بر اعلام کاخ سفید، بایدن سپس به جده در عربستان سعودی خواهد رفت که اکنون ریاست دوره‌ای شورای همکاری اقتصادی خلیج فارس را بر عهده دارد. بایدن در نشست رهبران ۹ کشور منطقه که در جده برگزار می‌شود، شرکت خواهد داشت.

سفر رییس‌جمهوری آمریکا به جده شامل یک پرواز مستقیم تاریخی از اسرائیل به عربستان خواهد بود. رسانه‌ها پیشتر گزارش داده بودند موضوع میانجی‌گری آمریکا برای عادی‌سازی روابط میان عربستان سعودی و اسرائیل یکی از محورهای سفر بایدن به خاورمیانه است.

عربستان سعودی پیشتر حمایت خود را از توافق صلح اسرائیل با برخی کشورهای عربی اعلام کرده اما هنوز رسما با اسرائیل رابطه دیپلماتیک ندارد.

دفتر ریاست جمهوری آمریکا با اشاره به پیشینه هشت دهه رابطه نزدیک میان واشینگتن و ریاض، نوشت که بایدن در عربستان سعودی درباره طیف وسیعی از مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی گفت‌وگو خواهد کرد؛ از جمله حمایت از آتش‌بس با میانجیگری سازمان ملل متحد در یمن و همچنین راه‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی و امنیتی منطقه.

مسائل محیط زیستی، بازدارندگی در مقابل تهدیدهای جمهوری اسلامی، پیشبرد حقوق بشر و تضمین امنیت جهانی انرژی و غذا از دیگر موضوعاتی است که به گفته کاخ سفید، در سفر بایدن به آنها پرداخته خواهد شد.

این سفر بایدن که اولین سفر او در مقام ریاست جمهوری آمریکا به خاورمیانه است در شرایطی انجام خواهد شد که واشینگتن خواهان افزایش تولید نفت عربستان سعودی است تا بتواند طیف وسیعی از تحریم‌ها را علیه نفت روسیه در بحبوحه جنگ جاری در اوکراین اعمال کند.

همچنین در این سفر بایدن احتمالا با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، دیدار خواهد داشت.

این در حالی است که پیشتر انتشار یک گزارشِ از طبقه‌بندی خارج شده مربوط به سال ۲۰۱۸ درباره قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی و ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست، روابط دولت جو بایدن با ریاض را تیره کرد.

بر اساس این گزارش، ولیعهد عربستان سعودی عملیات بازداشت یا کشتن خاشقچی را تأیید کرده. ریاض اما هر گونه دخالت بن سلمان در روند قتل خاشقچی را رد می‌کند.

بایدن پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری آمریکا، بر دفاع از عربستان سعودی در برابر تهدیدهای شبه‌نظامیان حوثی یمن تأکید کرد.

او همچنین چند ماه پیش در تماسی با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، به او اطمینان داد هرگز اجازه نخواهد داد جمهوری اسلامی به سلاح‌های هسته‌ای دست یابد.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
تیتر اول
قدرت کلمات

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید