آرژانتین: یکی از خدمه هواپیمای توقیف شده، از بستگان احمد وحیدی، متهم بمب‌گذاری آمیاست

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۴

آنیبال فرناندز، وزیر امنیت آرژانتین، درباره پنج خدمه ایرانی هواپیمای توقیف شده در این کشور گفت یکی از آنان، غلامرضا قاسمی، از بستگان احمد وحیدی، وزیر کشور ایران است. وحیدی پیشتر به عنوان فرمانده وقت نیروی قدس در بمب‌گذاری آمیا نقش داشته و حکم جلب بین‌المللی او صادر شده است.

فرناندز روز دوشنبه (۲۳ خرداد) به شبکه تی‌ان گفت که نام غلامرضا قاسمی با نام یکی از اعضای سپاه پاسداران و همچنین مدیر یک شرکت مرتبط با نیروی قدس مطابقت دارد.

او گفت تحقیقات در این زمینه با مشارکت اداره مهاجرت و پلیس فرودگاه در جریان است.

پیشتر رسانه‌های اسرائیلی نام غلامرضا قاسمی را همراه چهار خدمه ایرانی دیگر هواپیمای توقیف شده در آرژانتین منتشر کرده بودند.

خبرگزاری فرانسه نوشت به دلیل هشدارهای قرمز اینترپل در مورد ایرانیانی که متهم به بمب‌گذاری سال ۱۹۹۴ علیه مرکز همیاری یهودیان در بوئنوس‌آیرس هستند، آرژانتین همواره نسبت به حضور مسافران ایرانی در هواپیماهایی که در خاک این کشور فرود می‌آیند، حساس است.

در این بمب‌گذاری ۸۵ نفر کشته و ۳۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

آرژانتین پیشتر معرفی احمد وحیدی به عنوان وزیر کشور ایران را محکوم کرده بود.

غلامرضا قاسمی، از فرماندهان بازنشسته سپاه پاسداران و عضو پیشین هیأت مدیره شرکت هواپیمایی قشم‌فارس‌ایر، پیش از این دست‌کم یک بار در سال ۲۰۱۸ در قاچاق سلاح‌های ایران به حزب‌الله لبنان دست داشته است.

برخی رسانه‌های اسرائیلی او را خلبان هواپیمای زمینگیر شده در آرژانتین معرفی کرده و گفته‌اند او عضو واحد ۱۹۰ نیروی قدس سپاه پاسداران بوده است.

وزیر امنیت آرژانتین همچنین گفت پس از فرود این هواپیما در آرژانتین، اطلاعاتی از نهادهای اطلاعاتی برخی کشورها مبنی بر عضویت بعضی از خدمه هواپیما در نهادهای مرتبط با سپاه پاسداران دریافت شده است.

فرناندز روز دوشنبه در گفت‌وگو با یک رادیو آرژانتین در این زمینه اعلام کرد که علاوه بر این، بررسی‌های معمول در آرژانتین، چیزهایی را شناسایی کرد که منطقی نبود: «تعداد خدمه این پرواز که نام آنها اعلام و ثبت شده بود کمتر از کسانی است که سوار بر این هواپیما بودند و این امر منجر به تحقیقاتی شده که ادامه دارد.»

وزیر امنیت آرژانتین اضافه کرد اینترپل تاکنون هشداری درباره خدمه‌ ایرانی هواپیمای توقیف شده صادر نکرده است.

روز دوشنبه همچنین یک قاضی فدرال آرژانتین دستور تمدید ضبط گذرنامه‌های پنج خدمه ایرانی هواپیمای توقیف‌شده در آرژانتین را برای ۷۲ ساعت دیگر صادر کرد.

این پنج ایرانی که متهم به ارتباط با سپاه پاسداران هستند اکنون در یک هتل نگهداری می‌شوند و فقط حق تردد در بوئنوس‌آیرس را دارند اما خدمه ونزوئلایی هواپیمای توقیف شده، گذرنامه‌های خود را پس گرفته‌اند و آزادند که هر وقت خواستند بروند.

هواپیمای توقیف شده، یک هواپیمای باری بوئینگ ۷۴۷ است که روز دوشنبه هفته گذشته از مکزیک وارد آرژانتین شد و قطعات خودرو حمل می‌کرد.

این هواپیما متعلق به شرکت امتراسور، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت حمل و نقل دولتی کونویاسا در ونزوئلاست که تحت تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد.

شرکت ماهان که آن نیز به دلیل حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد تأیید کرده که این هواپیما پیشتر متعلق به این شرکت بوده است.

این هواپیما پیش از پرواز به سمت اروگوئه، از روز چهارشنبه هفته گذشته در فرودگاه اسیسا در بوئنوس‌آیرس زمین‌گیر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.