رادیو ملی اسرائیل: تلاش جمهوری اسلامی برای آسیب به اهداف اسرائیلی در ترکیه خنثی شد

۱۴۰۱/۳/۲۲

رادیوی ملی اسرائیل به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور اعلام کرد حدود یک ماه پیش، تلاش جمهوری اسلامی برای آسیب رساندن به اهداف اسرائیلی در خاک ترکیه خنثی شده است.

بنا بر اعلام این رسانه اسرائیلی، مقام‌های امنیتی این کشور همتایان ترک خود را در جریان برنامه جمهوری اسلامی برای «عملیات تروریستی» علیه اهداف اسرائیلی قرار داده و از آنها خواسته بودند علیه «زیرساخت تروریستی جمهوری اسلامی» در خاک ترکیه اقدام کنند.

این خبر ده روز پس از آن منتشر می‌شود که شورای امنیت ملی اسرائیل به شهروندان این کشور نسبت به سفر به ترکیه هشدار داد.

شورای امنیت ملی اسرائیل در این هشدار اعلام کرد شواهد قابل اطمینانی از حمله برنامه‌ریزی شده علیه اهداف و شهروندان اسرائیلی در ترکیه وجود دارد.

همچنین این شورا روز یکشنبه در واکنش به انتشار خبر رادیو ملی اسرائیل، اعلام کرد تهدید هنوز برطرف نشده و هشدار سفر به ترکیه همچنان پابرجا است.

شورای امنیت ملی اسرائیل تاکید کرد همچنان ظن قوی وجود دارد که ایران قصد داشته باشد به اهداف اسرائیلی در ترکیه حمله کند.

این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی متهم به تلاش برای ترور اسرائیلی‌ها یا حمله به اهدافی در خاک ترکیه می‌شود.

بهمن‌ماه گذشته، رسانه‌های ترکیه و اسرائیل خبر داده‌اند که سازمان‌های اطلاعاتی این دو کشور طرح جمهوری اسلامی برای ترور یک تاجر اسرائیلی ساکن استانبول به نام یائیر گِلر را خنثی کرده و هشت نفر در رابطه با این نقشه که در انتقام کشتن محسن فخری‌زاده طراحی شده بود بازداشت شده‌اند.

همچنین پس از کشته شدن یک سرهنگ نیروی قدس با نام حسن صیاد خدایی در تهران، شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که این سرهنگ نیروی قدس، پشت یک سری حملات تروریستی علیه اسرائیلی‌ها در سراسر جهان بود و از جمله منصور رسولی را برای ترور کنسول اسرائیل در استانبول مامور کرده بود.

نگرانی اسرائیل از حمله به اهدافش در خاک ترکیه به ویژه پس از کشته شدن صیاد خدایی بار دیگر افزایش یافته است.

در واکنش به این نگرانی، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، تهدید کرده که مقام‌های اسرائیلی «در رختخواب‌های خود نگران باشند و جای دیگر نگران نباشند.»

چندی پیش، روزنامه هاآرتص در گزارشی تحلیلی نوشت برخلاف تیم‌های قبلی ایران که در تلاش برای هدف قرار دادن دیپلمات‌ها و بازرگانان اسرائیلی در ترکیه بودند، این بار آنها به دنبال حمله به گردشگران و شهروندان عادی اسرائیل هستند.

پیشتر حتی گزارش‌هایی از اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی در جزیره قبرس در نزدیکی ترکیه علیه شهروندان اسرائیلی منتشر شده بود.

روابط امنیتی ترکیه و اسرائیل حتی در دورانی که روابط سیاسی این دو کشور پرتنش بوده، همواره برقرار بوده است.

حسن مورات مرجان، سفیر ترکیه در آمریکا، پیشتر در مقاله‌ای در یک نشریه اسرائیلی با اشاره به تهدید هسته‌ای جمهوری اسلامی، بر ضرورت همکاری مشترک آنکارا و اورشلیم برای مقابله با تهدیدات منطقه تاکید کرده است.

چشم‌انداز با سیما ثابت
قصه مردم
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید