نماینده پارلمان آرژانتین: هواپیمایی که با سرنشینان ایرانی توقیف شد ماموریت اطلاعاتی داشت

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۲۲

یک نماینده پارلمان آرژانتین که خبر توقیف هواپیمایی با پنج سرنشین ایرانی در این کشور را رسانه‌ای کرد گفت شواهد نشان می‌دهد این هواپیما ماموریت اطلاعاتی داشته است؛ او همچنین خواستار مقابله با «محور تهران-کاراکاس» شد.

هواپیمای باری که با نشان خطوط هوایی «امتراسور» تردد می‌کند و گفته می‌شود با هواپیمایی ماهان و نیروی قدس سپاه پاسداران مرتبط است دوشنبه گذشته در فرودگاه «اسیسا»، شهری در استان بوئنوس‌آیرس، توقیف شد.

ژراردو میلمان، عضو کمیسیون اطلاعات پارلمان آرژانتین، روز یکشنبه ۲۲ خرداد به رویترز گفت: «اطلاعات ما نشان می‌دهد که این هواپیما برای مدیریت اطلاعاتی به آرژانتین آمده بود.»

او همچنین سندی مربوط به وزارت کشور آرژانتین را در اختیار رویترز گذاشت که سرنشین‌های این هواپیما را پنج شهروند ایران و ۱۴ تبعه ونزوئلا معرفی می‌کند.

این نماینده پارلمان آرژانتین که دادخواستی رسمی برای انگشت‌نگاری از سرنشینان این هواپیما به دستگاه قضایی آن کشور ارائه داده، در حساب خود در توییتر نوشت که تمامی چشم‌ها به سوی دستگاه قضایی برای عمل به وظایف حرفه‌ایش است.

او همچنین تاکید کرد: «تا اینجا، دولت آرژانتین صف‌بندی‌اش مقابل محور تهران-کاراکاس را نشان داده است.»

مقام‌های آرژانتین اظهار نظر رسمی چندانی درباره توقیف این هواپیما نکرده‌اند و فقط آنیبال فرناندز، وزیر امنیت این کشور، در توییتی کوتاه از توقیف این هواپیما و ضبط گذرنامه‌های ایرانی پنج سرنشین آن خبر داد.

رسانه‌های آرژانتین نیز گزارش داده‌اند یک وکیل دادخواستی را به دستگاه قضایی این کشور برای رهایی این هواپیما از توقیف و بازپس دادن گذرنامه سرنشینان ارائه کرده است.

پیشتر رسانه‌ها گزارش داده بودند که سرنشینان این هواپیما «پنج ایرانی و ۱۲ ونزوئلایی» هستند. خبرگزاری رویترز بر اساس سند وزارت کشور آرژانتین سرنشینان این هواپیما را «پنج ایرانی و ۱۴ ونزوئلایی» ذکر کرده و یادآور شده که اسامی آنها نیز در این سند ذکر شده است.

رسانه‌های اسرائیلی و برخی رسانه‌های دیگر اسامی پنج سرنشین ایرانی را غلامرضا قاسمی، سعید ولی‌زاده، محمود خسروی عراقی، عبدالباسط محمدی و مهدی موصلی ذکر کرده‌اند.

غلامرضا قاسمی، از فرماندهان بازنشسته سپاه پاسداران و عضو پیشین هیات مدیره شرکت هواپیمایی قشم‌فارس‌ایر، پیش از این دست‌کم یک بار در سال ۲۰۱۸ در قاچاق سلاح‌های ایران به حزب‌الله لبنان دست داشت.

برخی رسانه‌های اسرائیلی نیز او را خلبان هواپیمای زمینگیر شده در آرژانتین معرفی کرده و گفته‌اند او عضو واحد ۱۹۰ نیروی قدس سپاه پاسداران بوده است.

شرکت هواپیمایی ماهان ارتباط خود با هواپیمای توقیف شده در آرژانتین را رد کرده است.

امیرحسین ذوالانواری، سخنگوی ماهان، روز یکشنبه به رسانه‌های ایران گفت: «این هواپیما یک سال است که به یک شرکت ونزوئلایی فروخته شده و توقیف این هواپیما با نام هواپیمایی ماهان اهداف سیاسی دارد.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا از سال ۲۰۰۸ شرکت هواپیمایی ماهان ایر را به دلیل حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران مورد تحریم قرار داده است.

آمریکا می‌گوید سپاه پاسداران از هواپیماهای شرکت ماهان برای ارسال سلاح‌ برای گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامی منطقه‌ای استفاده می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبرها
چشم‌انداز
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.