توقیف هواپیمای متعلق به ماهان در آرژانتین؛ گزارش‌ها از ارتباط برخی از خدمه با نیروی قدس

۱۴۰۱/۳/۲۱

آنیبال فرناندز، وزیر امنیت آرژانتین، روز شنبه در توییتی به توقیف یک هواپیمای بویینگ ۷۴۷ تحت تحریم آمریکا، که متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان و در اجاره ونزوئلا است، در یک فرودگاه شهر بوئنوس‌آیرس اشاره کرد و از توقیف گذرنامه‌های پنج خدمه ایرانی آن خبر داد.

طبق گزارش‌ وب‌سایت خبری لاپنزا دلارا، این پرواز از مکزیک آمده بود و برخی خدمه آن با نیروی قدس سپاه پاسداران مرتبط هستند.

طبق این گزارش‌، این هواپیما که در اجاره شرکت هواپیمایی دولتی کونویاسا ونزوئلا بود روز دوشنبه وارد بوینس آیرس شد، اما به دلیل تحریم‌های آمریکا اجازه سوخت‌گیری پیدا نکرد و شرکت‌های وای‌پی‌اف و شل از سوخت‌رسانی به آن خودداری کردند.

به گزارش لاپنزا دلارا، هواپیمای توقیف شده در بوینس آیرس حامل قطعات خودرو برای یک شرکت خودروسازی بود و در چند مرحله بازرسی محموله مشکوکی در آن کشف نشد.

این گزارش افزود: هواپیمای توقیف شده چهارشنبه عصر به وقت محلی قصد داشت برای سوخت‌گیری به اروگوئه برود، اما این کشور به دلیل تحریم‌های آمریکا حریم هوایی خود را به این پرواز بست.

وب‌سایت خبرهای هوانوردی آمریکای لاتین، آویاسیونلاین، نیز گزارش داد نام برخی از خدمه در مانیفست پرواز هواپیمای توقیف شده ماهان نبوده است. این گزارش خاطرنشان کرد بیشتر خدمه ونزوئلایی بوده و هفت نفر از آنها ایرانی هستند.

به گزارش آویاسیونلاین، هیچ‌یک از خدمه هواپیمای توقیف شده ماهان بازداشت نشده‌اند و می‌توانند هر وقت خواستند آرژانتین را ترک کنند.

در همین حال، جراردو میلمان، نماینده اپوزیسیون پارلمان آرژانتین، با اشاره به پروازهای ابهام‌برانگیز هواپیمای توقیف شده ماهان در این کشور و ترکیب خدمه آن، برای تحقیق و تفحص درباره این هواپیما تقاضای رسمی ارائه کرد.

میلمان خاطرنشان کرد: هواپیمای توقیف شده در بوینس آیرس در بخشی از پرواز مسیریاب خود را خاموش کرده که این موضوع در حال بررسی است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در سال ۲۰۰۸ شرکت هواپیمایی ماهان ایر را به دلیل حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران مورد تحریم قرار داد.

آمریکا می‌گوید سپاه پاسداران از هواپیماهای شرکت ماهان برای ارسال سلاح‌ برای گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامی منطقه‌ای استفاده می‌کند.

اسنادی که در آبان ماه گذشته از شرکت هواپیمایی ماهان درز کرد نشان می‌دهد این شرکت در قالب یک شرکت صوری نیروهای قدس سپاه پاسداران و تجهیزات نظامی را به سوریه و لبنان می‌فرستد و از مسافران عادی به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

پیش‌تر در اردیبهشت سال ۱۳۹۹، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ونزوئلا در ازای بازسازی صنعت نفت خود طلا در اختیار ایران قرار داده است و شرکت ماهان‌ایر در نقل و انتقال محموله طلا نقش داشته است.

خبرگزاری بلومبرگ نیز در گزارشی نوشت که «۹ تن شمش طلا» با ارزشی معادل ۵۰۰ میلیون دلار در فروردین ماه ۱۳۹۹ با هواپیما بابت همکاری ایران در راه‌اندازی پالایشگاه‌های تولید بنزین در ونزوئلا از این کشور به تهران ارسال شد.

خبر ۵ عصر
خبر ورزشی
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید