آمریکا حمله به اربیل را محکوم کرد؛ اقلیم کردستان عراق، کتائب حزب‌الله را عامل حمله دانست

۱۴۰۱/۳/۲۰

شورای امنیت اقلیم کردستان در بیانیه‌ای کتائب حزب‌الله، از گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت ایران، را عامل حمله چهارشنبه شب به اربیل معرفی کرد و در همین حال آمریکا با محکوم کردن این حمله، تاکید کرد به همکاری با شرکای خود در بغداد و اقلیم کردستان در راستای امنیت عراق متعهد است.

در این بیانیه که سفارت آمریکا در بغداد آن را منتشر کرد، آمده که ایالات متحده با محکوم کردن حمله چهارشنبه شب به اربیل، تاکید می‌کند که در عراق جایی برای حملاتی که اقتدار دولت را کاهش می‌دهد و امنیت ملی و جان مردم عراق را تهدید می‌کند، وجود ندارد.

این بیانیه افزود: ایالات متحده همچنان به همکاری با شرکای عراقی و اقلیم کردستان در جهت هدف مشترک ما برای داشتن یک عراق امن، با ثبات، مرفه و دموکراتیک متعهد است.

شورای امنیت اقلیم کردستان روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای کتائب حزب‌اللە عراق، از گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران، را عامل حملە پهپادی چهارشنبه شب به اربیل معرفی کرد.

شورای امنیت اقلیم کردستان عراق با اشاره به اینکه رسانه‌های یکی از کشورهای منطقه پس از حمله به اربیل با انتشار شایعاتی مدعی شدند که یک خودروی موساد اسرائیل هدف قرار گرفته و یک نفر کشته شده است، آن را «شایعه بی‌اساس» خواند.

بیانیه شورای امنیت اقلیم کردستان عراق در ادامه تاکید کرد که اقلیم کردستان هرگز محلی برای تهدید هیچ کدام از کشورهای منطقه نخواهد بود و این کشورها باید به حاکمیت عراق و اقلیم کردستان عراق احترام بگذارند.

چهارشنبه شب یک پهپاد انتحاری در منطقه پیرمام از مناطق پرتردد و مسکونی شهر اربیل و از مناطق نزدیک به کنسولگری‌های آلمان، آمریکا و امارات متحده عربی منفجر شد.

بنابر اعلام سازمان ضد تروریسم اقلیم کردستان در این حمله سه نفر مجروح شدند و به چند خودرو نیز آسیب وارد شد.

پیش از این نیز چند بار شهر اربیل، فرودگاه اربیل، مناطق اطراف کنسولگری آمریکا در این شهر و همچنین پالایشگاه نفتی کورگوسک هدف حملات راکتی و پهپادی قرار گرفته‌اند.

سپاه پاسداران در ۲۱ اسفند ماه گذشته به طور مستقیم با پرتاب چند موشک از ایران، ویلای باز کریم برزنجی، مدیرعامل شرکت نفتی «کار گروه» را در اربیل هدف قرار داد.

در پی حمله پهپادی چهارشنبه شب به اربیل، برهم صالح، رییس جمهوری عراق، این حمله را اقدامی جنایتکارانه خواند و آن را محکوم کرد.

نمایندگی سازمان ملل در عراق نیز با محکوم کردن حمله پهپادی به اربیل، تاکید کرد که حاکمیت عراق باید با قاطعیت عاملان این حمله را پاسخگو کند.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
خبر ورزشی
گفت‌وگوی ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید