با رای اعتماد حزب محافظه‌کار، بوریس جانسون در مقام نخست وزیر بریتانیا باقی ماند

۱۴۰۱/۳/۱۶

در ادامه رسوایی موسوم به پارتی‌گیت و درخواست شماری از اعضای حزب محافظه‌کار، بوریس جانسون موفق شد بار دیگر از اعضای این حزب در پارلمان رای اعتماد بگیرد و در مقام نخست وزیر بریتانیا باقی بماند.

جلسه بررسی رای اعتماد به بوریس جانسون شامگاه دوشنبه ۱۶ خرداد برگزار شد و جانسون از اعضای حزب خود در پارلمان ۲۱۱ رای موافق و ۱۴۸ رای مخالف گرفت.

صبح دوشنبه اعلام شده بود که شمار نمایندگان محافظه‌کار خواستار رای‌گیری درباره ادامه رهبری جانسون به حد نصاب، یعنی دست‌کم ۱۵ درصد، رسیده و رای‌گیری شامگاه دوشنبه برگزار می‌شود.

به نوشته خبرگزاری رویترز و رسانه‌های بریتانیا، با اینکه جانسون از جلسه رای اعتماد جان به در برد اما اقتدار او در داخل حزبش و در مقام نخست وزیر لطمه خورد.

از جمله روزنامه فایننشال تایمز با تاکید بر اینکه نتیجه رای‌گیری شامگاه دوشنبه نشان داد ۴۱ درصد از نمایندگان حزب جانسون در پارلمان خواهان برکناری او از مقام نخست وزیری هستند نوشت: «این شورش جدی‌تر از چیزی بود که دانینگ استریت انتظار داشت و اقتدار جانسون لطمه بدی خورد.»

رسوایی موسوم به پارتی‌گیت پس از آن بالا گرفت که مشخص شد در دوره محدودیت‌های مقابله با کرونا در بریتانیا، بوریس جانسون و برخی کارکنان نخست وزیری مهمانی‌های غیرقانونی برگزار کرده‌اند.

پلیس لندن، در اقدامی بی‌سابقه، نخست وزیر بریتانیا را به خاطر یکی از این میهمانی‌های غیرقانونی جریمه کرد و کمیسیون تحقیق نیز به ریاست سو گری، از کارمندان ارشد دولت بریتانیا، گزارشی درباره این تخلفات منتشر کرد.

طی این مدت بوریس جانسون چند بار به خاطر حضور خود و همکارانش در این مهمانی‌ها عذرخواهی کرد اما گفت به دلیل چالش‌های مختلف فعلی که در برابر بریتانیا قرار دارد حاضر به کناره‌گیری از رهبری حزب محافظه‌کار و نخست وزیری نیست.

شمار اعضای حزب محافظه‌کار در مجلس عوام بریتانیا ۳۵۹ نفر است و برای عدم رای اعتماد به بوریس جانسون رای دست‌کم ۱۸۰ نماینده لازم بود.

جانسون رای اعتماد مجدد به خود را «رای قاطع» خواند و در مقابل نیز برخی نمایندگان گفتند نتیجه رای‌گیری ضعیف‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شد بود.

مرور مطبوعات
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید