وزیر خارجه اوکراین: درخواست مکرون برای تحقیر نکردن روسیه، فقط تحقیر فرانسه است

۱۴۰۱/۳/۱۵

دمیترو کولبا وزیر خارجه اوکراین درخواست‌های‌ امانوئل مکرون رییس‌جمهوری فرانسه برای تحقیر نکردن روسیه را محکوم کرد و گفت چنین موضعی فقط می‌تواند «فرانسه را تحقیر کند».

کولبا روز شنبه در توییتی نوشت: «درخواست برای منع تحقیر روسیه فقط می‌تواند فرانسه و هر کشور دیگری را که خواستار آن باشد تحقیر کند، زیرا این روسیه است که خود را تحقیر می‌کند.»

او ادامه داد: «همه ما بهتر است روی چگونگی نشاندن روسیه در جای خود تمرکز کنیم. این باعث صلح و نجات جان‌ها می‌شود.»

مکرون روز جمعه این موضع خود را تکرار کرده بود که نباید «روسیه را تحقیر کنیم، تا روزی که جنگ پایان می‌یابد، بتوانیم از مجاری دیپلماتیک راهی برای خروج ایجاد کنیم.»

خبرگزاری فرانسه نوشت این اظهارات مکرون با واکنش‌های منفی در کشورهای شرق اروپا مواجه شده است.

رییس‌جمهور فرانسه یکی از معدود رهبران غربی است که تلاش می‌کند همچنان با ولادیمیر پوتین همتای روس خود گفت‌وگو کند.

همزمان مکرون که تا پایان ماه جاری میلادی ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، برای رفتن به اوکراین تحت فشار بین‌المللی است.

در حالی که فرانسه از اوکراین حمایت مالی و نظامی می‌کند، مکرون بر خلاف رهبران آمریکایی، کانادایی، آلمانی و بریتانیایی، هنوز از کی‌یف بازدید نکرده است. او روز جمعه در پاسخ به پرسشی در این زمینه گفت: «من امروز انجام هیچ چیزی را رد نمی‌کنم.»

همچنین مکرون در گفت‌وگوی روز شنبه خود با رسانه‌های محلی فرانسه پیشنهاد میانجیگری این کشور در جنگ اوکراین را مطرح کرد.

اما مشاور رییس‌جمهور اوکراین در واکنش به این پیشنهاد مکرون گفت: «تا زمانی که همه سلاح‌ها را دریافت نکرده‌ایم، تا زمانی که مواضع خود را تقویت نکرده‌ایم، تا زمانی که نیروهای روس را تا جایی که ممکن است از مرزهای کشور عقب نرانده‌ایم، مذاکره در کار نخواهد بود.»

بر اساس اظهارات مذاکره‌کننده اوکراینی، مقام‌های کی‌یف امیدوارند بتوانند با تحویل تسلیحات جدید غربی قبل از برگزاری دوباره مذاکراتشان با روسیه، مواضع نظامی خود را تقویت کنند.

کی‌یف روز شنبه اعلام کرد ارتش اوکراین موفق شده نیروهای روس را که در حال پیشروی به سیورودونتسک بودند، عقب برانند. این در حالی است که درگیری‌ها در اطراف این شهر صنعتی منطقه دونباس در شرق اوکراین ادامه دارد.

روسیه پس از عقب‌نشینی از منطقه کی‌یف، توان نظامی خود را برای تصرف شرق و جنوب شرقی اوکراین متمرکز کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
مرور مطبوعات
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید