آغاز عملیات جاده‌کشی در میانکاله هم‌زمان با گزارش‌ها درباره انتقال پتروشیمی به سمنان

۱۴۰۱/۳/۱۵

غلامرضا شریعتی، نماینده بهشهر در مجلس، در واکنش به نامه منتشر شده سازمان محیط زیست برای انتقال پتروشیمی میانکاله از مازندران به استان سمنان گفت که این استان آب لازم برای پتروشیمی را ندارد و این اقدام اشتباه است.

شریعتی تاکید کرد که استان سمنان برای تامین آب شرب دچار مشکل است اما مازندران کنار دریا است و می توان برای صنایع آب‌بر از آب دریا استفاده کرد.

به گفته نماینده بهشهر، در صورت اجرای پتروشیمی در سمنان، به ناچار آب از سرچشمه رودخانه های استان مازندران به سمنان منتقل خواهند شد و ساخت سد فینسک که محل اختلاف مازندران و سمنان است و ساخت آن متوقف شد، دوباره از سر گرفته می‌شود.

علی سلاجقه، رییس سازمان محیط زیست، روز ۱۱ خرداد انتقال پتروشیمی میانکاله به سمنان را تکذیب کرده و گفته بود که سازمان محیط زیست در نامه خود خواستار شفاف شدن فرایند ساخت پتروشیمی میانکاله شده است.

با این حال در تصویر نامه منتشر شده از سازمان محیط زیست در رسانه‌ها پیشنهاد انتقال این پتروشیمی به دامغان در استان سمنان منتشر شده است.

نماینده بهشهر در مجلس و همچنین امام جمعه این شهر و استاندار مازندران مدافع احداث پتروشیمی میانکاله هستند و به شدت به مخالفان این پروژه حمله کرده‌اند.


از روز ۲۳ فروردین ماه، با حکم دادستانی، اجرای عملیات احداث پتروشیمی میانکاله متوقف و اعلام شد ادامه فعالیت منوط به صدور مجوز سازمان حفاظت محیط زیست است.

با این حال خبرگزاری ایسنا نیز روز جمعه در گزارشی نوشته بود عملیات ساخت این پتروشیمی به‌ طور کامل متوقف نشده و حدود ۳۰ نفر از نیروهای خدماتی، راننده کامیون و تراکتور و ...، به مرتع حسین‌آباد رفت و آمد دارند.

روز شنبه نیز مژگان جمشیدی، روزنامه‌نگار، در توییتر خود با انتشار تصویری نوشت که «دولت بار دیگر با سوء استفاده از ایام تعطیلی رسمی، این بار ساخت جاده دسترسی بندر ترکمن به جزیره اَشوراده را در داخل تالاب بین‌المللی میانکاله آغاز کرد.»

پایگاه خبری برنا، روز جمعه ۲۶ فروردین در گزارشی خبر داده بود عبدالله عبدی، مالک این پروژه، از بدهکاران بزرگ بانکی است.

به نوشته برنا، «شرکت فولاد البرز ایرانیان» که عبدالله عبدی سهامدار اصلی آن است دست‌کم هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به بانک توسعه صادرات بدهکار است و عجیب آنکه ضامن تسهیلات این شرکت نیز عبدالله عبدی و شرکت سازه‌های فلزی آسماش هستند.

بنا بر همین گزارش، عبدی در سال ۹۹ نیز بر اساس رأی اولیه شعبه ۱۰۴۵ دادگاه کیفری تهران به جرم کلاهبرداری به هفت سال زندان محکوم شد اما این حکم هنوز تأیید نشده است.

تالاب بین‌المللی میانکاله که قرار است این پتروشیمی در نزدیکی آن ساخته شود یکی از تالاب‌های مشهور با ۴۸ هزار هکتار وسعت در شرق استان مازندران واقع است و سالانه چند میلیون از ۱۳۰ گونه از پرندگان مهاجر در آن حضور پیدا می‌کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

امروز
بررسی بازارها
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید