یک روز پس از سخنرانی شاهزاده رضا پهلوی، خامنه‌ای درباره بازگشت خانواده سلطنتی هشدار داد

۱۴۰۱/۳/۱۴

یک روز پس از سخنرانی شاهزاده رضا پهلوی، علی خامنه‌ای درباره بازگشت خانواده سلطنتی هشدار داد و بازگشت به حکومت پهلوی را «ارتجاع» خواند. رهبر جمهوری اسلامی در مراسم سی و دومین سالگرد مرگ روح‌الله خمینی، تبعیت کردن از سبک زندگی غربی در سیاست و سبک زندگی را «ارتجاع» خواند.

خامنه‌ای که پس از دو سال در مراسم سالگرد مرگ بنیانگذار جمهوری اسلامی سخنرانی کرد، گفت: «در دوران پهلوی سبک زندگی غربی حاکم بود. انقلاب آن را پس زد. هر کسی که به سمت زندگی و فرهنگ غربی برود مرتجع است. نگذارید کشورتان به سمت ارتجاع برود.»

او همچنین با مقایسه انقلاب سال ۵۷ ایران با انقلاب‌های فرانسه و روسیه گفت: «در فرانسه پس از انقلاب، همان خانواده‌ای که انقلاب علیه آن‌ها انجام شده بود به دلیل حضور نداشتن مردم در صحنه، به قدرت برگشتند.»

این سخنان یک روز پس از سخنرانی و نشست خبری شاهزاده رضا پهلوی بیان شد که در آن تأکید کرد حکومت جمهوری اسلامی «رفتنی» است.

شاهزاده رضا پهلوی با تأکید بر اینکه میزان آمادگی مردم برای مقابله با حکومت و از سوی دیگر درماندگی حکومت به بیشترین حد رسیده، خواستار راه‌اندازی سریع ساز و کار هماهنگی برای مدیریت جنبش‌های اعتراضی و اعتصابات در ایران شد.

خامنه‌ای: مهم‌ترین امید دشمنان به اعتراضات مردمی است

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی خود همچنین ضمن حمله به «مأیوس کنندگان» مردم در فضای مجازی و «تقدیر از مسئولان» گفت که «مهم‌ترین امید دشمنان به اعتراضات مردمی است» اما «این محاسبه غلط است.»

او تأکید کرد: «مهم‌ترین امید دشمنان برای ضربه زدن به کشور امید بستن به اعتراضات مردمی است. امیدشان به این است که با کار روانی و فعالیت اینترنتی و فضای مجازی و با پول و مزدور پروری، مردم را در مقابل جمهوری اسلامی قرار دهند.»

خامنه‌ای در عین حال گفت که «این محاسبه نیز مانند محاسبات گذشته غلط است و نمی‌توانند ملت ایران را در مقابل نظام اسلامی قرار دهند.»

او اضافه کرد: «اما چرا آمریکایی‌ها این اشتباه را انجام می‌دهند؟ آنان مشاورانی دارند که ایرانیان خائن هستند و آن بیچاره‌ها هم طبق مشورت آن‌ها عمل می‌کنند و شکست می‌خورند.»

این سخنان رهبر جمهوری اسلامی پس از اعتراضات ضد حکومتی ماه اخیر در چندین استان ایران و همچنین اعتراضات آبادان و سرکوب این اعتراضات بیان شد. در این اعتراضات معترضان بارها علیه شخص رهبر جمهوری اسلامی شعار دادند.

از اعتراضات دی ماه ۹۶ که معترضان شعار «اصلاح طلب، اصول‌گرا/ دیگه تمومه ماجرا» سر دادند، شعارها علیه اصل حکومت و شخص خامنه‌ای شدت یافته است.

در مقابل، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی امروز خود در جمع مسئولان جمهوری اسلامی گفت: «عده‌ای در فضای مجازی می‌خواهند وانمود کنند کشور به بن‌بست رسیده است. نمی‌دانم پول می‌گیرند یا از روی غفلت این کار را می‌کنند. نگذارید آن‌ها مردم را مأیوس کنند.»

خامنه‌ای روشن نکرد که روند این ممانعت به چه ترتیبی باید انجام شود اما او مکررا بر بستن و محدود کردن فضای مجازی و سرکوب سخت‌افزاری معترضان تأکید کرده است.

رهبر جمهوری اسلامی امروز از حامیان خود خواست که با «جنگ روانی همه‌گیر دشمن» از طریق فضای مجازی و ماهواره‌ها مقابله کنند.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش ضمن اشاره تلویحی به سرود «سلام فرمانده» و اجرای آن در شهرهای مختلف، بدون اشاره به حمایت‌های گسترده حکومتی از آن، این اتفاق را نشان دهنده افزایش اعتقادات دینی در میان عموم مردم دانست.

خامنه‌ای همچنین ضمن قدردانی از حضور ابراهیم رئیسی و وزیر کشور در آبادان گفت که «باید از مسئولین قدرشناسی کرد.»

این سخنان در حالی بیان شد که مردم آبادان در اعتراض به فساد در ساخت ساختمان متروپل بارها تجمع کردند و مأموران امنیتی به سوی آنان گاز اشک‌آور و گلوله شلیک کرده‌اند.

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید