دیدار مقام‌های آمریکا، ژاپن و کره جنوبی برای گفت‌وگو درباره آزمایش اتمی احتمالی کره شمالی

۱۴۰۱/۳/۱۳

با افزایش گمانه‌زنی‌ها در مورد آمادگی کره شمالی برای انجام یک آزمایش اتمی جدید، مقام‌های آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در سئول دیدار کردند.

سونگ کیم، نماینده آمریکا در امور کره شمالی در این دیدار اعلام کرد که کره شمالی در حال آماده‌سازی سایت خود برای هفتمین آزمایش هسته‌ای‌اش است.

او گفت: «ما می‌خواهیم برای کره شمالی روشن کنیم که فعالیت‌های غیرقانونی و بی‌ثبات کننده آن عواقبی دارد و جامعه بین‌المللی این رفتارها را نخواهد پذیرفت.»

در روزهای گذشته آمریکا قطعنامه‌ای برای اعمال تحریم‌های جدید علیه کره شمالی به شورای امنیت ارائه داد اما چین و روسیه این پیشنهاد را وتو کردند.

شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ میلادی تحریم‌هایی را علیه کره شمالی به دلیل برنامه هسته‌ای این کشور اعمال کرده است.

در ماه‌های اخیر پیونگ یانگ بر خلاف قطعنامه‌های سازمان ملل متحد چندین آزمایش‌ موشک بالستیک انجام داده و نهادهای اطلاعاتی در سئول و واشینگتن احتمال می‌دهند که این کشور پس از پنج سال احتمالا دست به یک آزمایش هسته‌ای تازه‌ نیز خواهد زد.

روز چهارم خرداد و تنها چند ساعت پس از خروج جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا از منطقه شرق آسیا، اعلام شد که کره شمالی چند موشک بالستیک را آزمایش کرد که احتمالا یکی از آنها «موشک بالستیک قاره‌پیما» بوده است.

بر اساس اعلام ستاد مشترک ارتش کره جنوبی، این آزمایش‌های موشکی دست‌کم در یک مورد به «موشک بالستیک قاره‌پیمای تازه توسعه یافته» مرتبط بوده است.

پیش از آغاز سفر بایدن به شرق آسیا، کره شمالی آزمایش‌های بی‌سابقه موشکی انجام داده بود و گزارش‌هایی نیز درباره احتمال یک آزمایش اتمی جدید منتشر شده بود.

روز پنج‌شنبه، اتحادیه اروپا و ۴۸ کشور جهان در بیانیه‌ای مشترک از انتخاب کره شمالی به ریاست دوره‌ای «همایش خلع سلاح» در ژنو انتقاد کردند.

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید