واکنش خبرگزاری سپاه به خبر ایران اینترنشنال: دلیل مرگ سرهنگ نیروی قدس «سقوط از بالکن» بود

۱۴۰۱/۳/۱۳

پس از خبرگزاری ایرنا، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران نیز در واکنش به خبر اختصاصی ایران‌ اینترنشنال مبنی بر «حذف فیزیکی سرهنگ علی اسماعیل‌زاده، از فرماندهان واحد ۸۴۰ نیروی قدس سپاه به ظن جاسوسی»، دلیل مرگ او را «سقوط از بالکن» عنوان کرد.

تسنیم همچنین ضمن حمله به ایران اینترنشنال، اعلام کرد که این ماجرا حدود یک هفته قبل رخ داده بود.

این خبرگزاری به نقل از یک «منبع آگاه» که نامش ذکر نشده، خبر منتشر شده درباره «ترور یکی از کارکنان نیروی قدس» را «صرفاً جنگ روانی و خبرسازی کذب رسانه‌های معاند» خواند.

این خبرگزاری نوشت که علی اسماعیل‌زاده «هفته قبل از تراس منزلش که حفاظ مناسبی نداشت به پایین سقوط کرد و جان باخت.»

در گزارش این رسانه وابسته به سپاه تأکید شده است که «علت این فوت به تأیید مراجع رسیدگی‌ کننده از جمله پزشکی قانونی نیز رسیده است.»

در واکنش به خبر اختصاصی ایران‌ اینترنشنال مبنی بر «حذف فیزیکی سرهنگ علی اسماعیل‌زاده، از فرماندهان واحد ۸۴۰ نیروی قدس سپاه به ظن جاسوسی»، خبرگزاری ایرنا و رسانه‌های وابسته به سپاه با تأیید مرگ این عضو نیروی قدس، دلیل آن را «سانحه‌ در منزل مسکونی» و «سقوط از بالکن» عنوان کردند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، در واکنش به خبر اختصاصی ایران اینترنشنال، با تایید مرگ علی اسماعیل‌زاده، از قول یک منبع آگاه دلیل آن را وقوع «سانحه‌ای در منزل» عنوان کرد و نوشت: روزهای گذشته یکی از پاسداران بر اثر سانحه‌ای در منزل مسکونی خود جانش را از دست داد که علت وقوع آن در دست بررسی است.

این خبرگزاری همزمان وقوع «ترور» به عنوان عامل این فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را تکذیب کرد و آن را «جنگ روانی و خبرسازی» خواند.

در همین حال کانال صابرین نیوز، نزدیک به نیروی قدس سپاه پاسداران، در واکنش به انتشار این خبر از سوی ایران اینترنشنال، نیز ابتدا در خبری با عنوان «فوت مشکوک یکی از نیروهای سپاه قدس» نوشت: «علی اسماعیل‌زاده یکی از نیروهای سپاه قدس چند روز پیش بر اثر سقوط از بالکن منزل خود درگذشت.»

این کانال نزدیک به نیروی قدس تأکید کرد که «تحقیقات شروع شده است و تاکنون ترور ایشان تایید نشده و علت فوت مشخص نیست» و افزود: «به خبرسازی‌های شبکه‌های معاند توجه نکنید، فعلا چیزی معلوم نیست.»

ساعتی بعد، کانال صابرین نیوز از قول یک منبع آگاه وقوع «ترور» به عنوان عامل مرگ علی اسماعیل‌زاده را تکذیب کرد.

از سوی دیگر کانال عماریون در خبری کوتاه نوشت: «گفته می‌شود یک عضو دیگر نیروی قدس سپاه پاسداران در تهران ترور شده است.»

این کانال دقایقی بعد با حذف خبر پیشین خود درباره مرگ سرهنگ علی اسماعیل‌زاده آن را از «ترور» به «خودکشی» تغییر داد و نوشت: «گفته می‌شود فردی با نام سرهنگ علی اسماعیل زاده در کرج و با سقوط از منزلش خودکشی کرده است.»

اولین بار ایران اینترنشنال روز پنج‌شنبه بر اساس اطلاعات رسیده از منابع خود در داخل ایران، در خبری اختصاصی گزارش داد که یکی دیگر از فرماندهان واحد ۸۴۰ نیروی قدس سپاه پاسداران روز دوشنبه نهم خرداد ماه در کرج به طرز مشکوکی درگذشته است.

به گفته منابع ایران اینترنشنال، سرهنگ علی اسماعیل‌زاده از فرماندهان واحد ۸۴۰ نیروی قدس سپاه پاسداران و از همکاران نزدیک سرهنگ حسن صیاد خدایی، روز دوشنبه پس از افتادن از بام خانه‌اش در منطقه جهان‌نمای کرج، جان باخته است.

منابع ایران اینترنشنال می‌گویند سرهنگ علی اسماعیل‌زاده پس از سقوط از بام منزل مسکونی خود به بیمارستان شهید مدنی کرج منتقل شده است و پزشکان پس از معاینه برای او گواهی فوت صادر کرده‌اند.

بر اساس این خبر اختصاصی، مقام‌های سپاه پاسداران در گفت‌وگو با خانواده سرهنگ اسماعیل‌زاده، علت فوت او را خودکشی اعلام کرده‌اند. مقام‌های سپاه به خانواده علی اسماعیل‌زاده گفته‌اند که او به دلیل مشکلات روانی ناشی از جدا شدن از همسرش، به زندگی خود خاتمه داده و نامه‌ای هم در این‌باره از خود به جای گذاشته است.

مرگ مشکوک سرهنگ علی اسماعیل‌زاده، هشت روز پس از آن اتفاق می‌افتد که یکی از همکاران نزدیک او، سرهنگ صیاد خدایی از فرماندهان واحد ۸۴۰ نیروی قدس سپاه پاسداران، روز اول خردادماه در تهران به ضرب پنج گلوله کشته شد.

منابع ایران اینترنشنال می‌گویند پس از کشته شدن سرهنگ صیاد خدایی، اطلاعات سپاه پاسداران که به دنبال سرنخ‌هایی در داخل نیروی قدس بوده است، به سرهنگ علی اسماعیل‌زاده مشکوک شده و او را به نشت اطلاعات به سرویس‌های اطلاعاتی متهم کرده‌اند.

به گفته این منابع، اطلاعات سپاه پاسداران در پی سوء ظن به این همکار نزدیک سرهنگ صیاد خدایی، تصمیم به حذف فیزیکی او با توسل به صحنه‌سازی خودکشی گرفته است.

به نظر می‌رسد «سقوط از بلندی» به روش جدید حذف افراد مورد نظر باندهای قدرت و نهادهای امنیتی در جمهوری اسلامی تبدیل شده است. دو سال پیش هم غلامرضا منصوری (قاضی منصوری) با سقوط از بلندی در هتل محل اقامت خود در رومانی جان باخت. او پیش از مرگ نگران جانش بود.

پس از انتشار خبر مرگ او، خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، نوشت: «... بررسی‌ها نشان می‌دهد که وی از مکان بلندی سقوط کرده چرا که شکستگی در سر و صورت و تنه (کتف راست و چپ و استخوان‌های صورت) با تصویربرداری رویت شد.»

منصوری قاضی اجراییات در قوه قضاییه جمهوری اسلامی بود که به اتهام دریافت رشوه تحت تعقیب قرار داشت.

او یکی از متهمان پرونده موسوم به «فساد گسترده در قوه قضاییه» بود و یکی از مهم‌ترین اتهاماتش، دریافت رشوه ۵۰۰ هزار یورویی.

جمهوری اسلامی تلاش می‌کرد منصوری را به تهران بازگرداند اما قاضی یک دادگاه در شهر بخارست دستور داده بود تا زمان ارائه مدارک بیشتر، او در رومانی بماند.

انسان، زمین، فردا
نگاه روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید