دولت اردوغان: تورم در ترکیه به ۷۳.۵ درصد رسید؛ اقتصاددانان مستقل: تورم ۱۶۰ درصد است

۱۴۰۱/۳/۱۳

در حالی که بر اساس آمارهای رسمی دولت ترکیه، نرخ تورم سالانه در این کشور در ماه گذشته میلادی به ۷۳.۵ درصد رسید و بالاترین رقم از دسامبر ۱۹۹۸ تاکنون را به ثبت رساند، اقتصاددانان مستقل ترکیه می‌گویند نرخ واقعی تورم بیش از ۱۶۰ درصد است.

اداره ملی آمار ترکیه روز جمعه (۱۳ خرداد) اعلام کرد در ماه گذشته بیشترین افزایش قیمت در ترکیه مربوط به افزایش قیمت حمل‌ و نقل بوده که بیش از ۱۰۷ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته گزارش شده است.

پس از آن بیشترین افزایش قیمت مربوط به محصولات غذایی با ۹۱.۶۳ درصد است.

در حالی که افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی و مواد غذایی در کنار سیاست‌های اقتصادی اردوغان، روند افزایش نرخ در ترکیه را شدت بخشیده، مخالفان اردوغان و همچنین بسیاری از کارشناسان اقتصادی، اداره ملی آمار ترکیه را متهم می‌کنند که با دستکاری در آمار نرخ تورم، آن را بسیار پایین‌تر از نرخ واقعی تورم اعلام می‌کند.

اقتصاددانان مستقل ترکیه در «گروه تحقیقات تورم» روز جمعه اعلام کردند نرخ واقعی تورم در این کشور اکنون به ۱۶۰.۷۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رسیده که بیش از دو برابر نرخ رسمی است.

همچنین به گزارش خبرگزاری فرانسه، شایعات مربوط به مداخله نظامی ترکیه در شمال سوریه در هفته اخیر، منجر به کاهش بیشتر ارزش لیر شده است به طوری که هر دلار آمریکا در بامداد جمعه در بازار ارزهای خارجی ترکیه معادل ۱۶.۴۹ لیر معامله شد.

لیر ترکیه طی یک سال گذشته نزدیک به نیمی از ارزش خود را از دست داده است.

همچنین در ماه‌های اخیر افزایش نرخ تورم در ترکیه بی‌وقفه ادامه داشته است.

در حالی که به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ترکیه یک سال بیشتر باقی نمانده، افزایش نرخ تورم در مرکز بحث‌های سیاسی این کشور قرار دارد.

اردوغان پیشتر با کاهش نرخ بهره‌های بانکی در ترکیه از ۱۹ درصد به ۱۴ درصد زمینه کاهش ارزش لیر را فراهم کرده بود.

او بر خلاف نظریه‌های کلاسیک اقتصادی معتقد است افزایش نرخ بهره منجر به افزایش نرخ تورم می‌شود.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
۱۹۷۹، سال انقلاب اسلام‌گرایان
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید