یک مقام اسرائیلی در بحرین؛ جروزالم‌پست از توافق عربستان و اسرائیل بر سر «دو جزیره» خبر داد

۱۴۰۱/۳/۱۳

همزمان با سفر مدیر کل وزارت امور خارجه اسرائیل به بحرین، روزنامه جروزالم‌پست از توافق عربستان سعودی و اسرائیل بر سر موضوع دو جزیره استراتژیک تیران و صنافیر و همچنین عبور پروازهای اسرائیل از آسمان عربستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی بحرین، آلون اوشبیز، مدیرکل وزارت امور خارجه اسرائیل که به منامه سفر کرده، با عبدالله بن حمد آل خلیفه، معاون وزیر امور خارجه این کشور، دیدار و طرفین بر تقویت همکاری‌های دو جانبه تأکید کرده‌اند.

عادی‌سازی روابط بحرین و اسرائیل دو سال پیش انجام شد و ۲۵ بهمن سال گذشته، نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، به منامه سفر کرد.

پیش از این سفر نیز وزیر دفاع اسرائیل به منامه سفر کرده بود و رسانه‌ها خبر دادند که یک افسر ارتش اسرائیل به عنوان بخشی از ائتلاف بین‌المللی در بحرین مستقر خواهد شد.

اسرائیل در سال ۲۰۲۰ در چارچوب ابتکار دولت دونالد ترامپ، با برخی کشورها از جمله امارات عربی متحده، مراکش، سودان و بحرین توافق عادی‌سازی موسوم به «پیمان ابراهیم» امضا کرد.

در همین حال نشریه جروزالم‌پست از توافق عربستان سعودی و اسرائیل برای حل موضوع دو جزیره استراتژیک تیران و صنافیر در دریای سرخ خبر داد.

بر اساس این گزارش، با رضایت اسرائیل حاکمیت این جزایر از مصر به عربستان سعودی منتقل خواهد شد و در مقابل عربستان سعودی به خطوط هوایی اسرائیل اجازه پرواز بر فراز حریم هوایی این کشور را خواهد داد.

در حال حاضر تنها پروازهای اسرائیل به امارات متحده عربی و بحرین و هند می‌توانند از فراز عربستان سعودی عبور کنند.

مقامات دو کشور به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

پیش از این نیز آکسیوس گزارش داده بود که دولت بایدن «بی‌ سر و صدا» به میانجی‌گری میان عربستان سعودی، اسرائیل و مصر مشغول شده است که در صورت موفقیت، می‌تواند اولین گام در مسیر عادی‌سازی روابط بین عربستان سعودی و اسرائیل باشد.

در همین حال روز پنج‌شنبه خبرگزاری‌های رویترز و بلومبرگ از احتمال سفر جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا به عربستان سعودی در اواخر ماه جاری میلادی خبر دادند و افزایش عرضه نفت به بازار را یکی از موضوعات احتمالی گفت‌وگوها در این دیدار ذکر کردند.

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید