امضای پیمان تجارت آزاد میان اسرائیل و امارات در دبی و سفر بازرگانان اسرائیلی به ریاض

۱۴۰۱/۳/۱۰

وزیر اقتصاد اسرائیل امروز (سه‌شنبه ۱۰ خرداد) در جریان سفر به امارات متحده عربی، پیمان تجارت آزاد میان دو کشور را امضا کرد. بر اساس این پیمان، تعرفه گمرکی ۹۶ درصد از کالاها از جمله تولیدات غذایی، کشاورزی، لوازم آرایشی و تجهیزات پزشکی و دارو میان دو کشور لغو خواهد شد.

قرارداد تجارت آزاد میان امارات متحده و اسرائیل پس از ماه‌ها مذاکره میان اورنا باربیوای، وزیر اقتصاد و صنعت اسرائیل و عبدالله بن طوق المَری، وزیر اقتصاد امارات متحده عربی در دُبی امضا شد.

بر اساس این پیمان، دو کشور بنا دارند طی مدت پنج سال، تجارت دوجانبه خود را به بیش از ۱۰ میلیارد دلار در سال افزایش دهند. میزان تجارت دو کشور در سال ۲۰۲۱ میلادی، ۱. ۲ میلیارد دلار بوده است.

اسرائیل و امارات از یک سال و نیم پیش و پس از امضای توافق عادی‌سازی روابط بین دو کشور، در حال کار برای رسیدن به توافق و امضای پیمان تجارت آزاد بودند.

از سوی دیگر اما گروهی از بازرگانان اسرائیلی-آمریکایی روز سه‌شنبه با پروازی مستقیم از فرودگاه بن گوریون در تل‌آویو عازم ریاض شدند تا با همتایان سعودی خود دیدار کنند

این در حالی‌ست که اسرائیل در روزهای گذشته به شهروندان خود برای سفر به ترکیه هشدار داد. به دنبال این هشدار، روزنامه هاآرتص در گزارشی تحلیلی نوشت: «برخلاف تیم‌های قبلی ایران که در تلاش برای هدف قرار دادن دیپلمات‌ها و بازرگانان اسرائیلی در ترکیه بودند، این بار آنها به دنبال حمله به گردشگران و شهروندان عادی اسرائیل هستند.»

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل هم اعلام کرد که مقام‌های این کشور با نزدیک به ۱۰۰ نفر از شهروندان این کشور که در ترکیه بوده‌اند تماس گرفته و مستقیماً به آنها هشدار داده‌اند که در فهرست اهداف احتمالی ایران قرار دارند و باید ترکیه را ترک کنند.

شورای امنیت ملی اسرائیل هم دیروز سطح هشدار سفر به ترکیه را برای همه شهروندان اسرائیلی افزایش داد و در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «هسته‌های تروریستی ایرانی قصد دارند در ترکیه به شهروندان اسرائیلی آسیب برسانند.»

بر اساس گزارش کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل، پس از آنکه موساد موفق شده است «چند توطئه جمهوری اسلامی برای آسیب رساندن به چهره‌های سرشناس اسرائیلی، از جمله در ترکیه را خنثی کند»، حال تهران قصد دارد به توریست‌های عادی اسرائیلی آسیب برساند.

ترکیه یکی از مقصد‌های اصلی گردشگری‌ اسرائیلی‌هاست و در حال حاضر نزدیک به ۴۰ هزار اسرائیلی در این کشور هستند. بیش از ۲۰ هزار اسرائیلی هم قصد دارند برای تعطیلات «عید شاووعوت» (جشنی مذهبی برای یهودیان است که در آن اعطای تورات و برداشت گندم را جشن می‌گیرند) در روزهای آینده به ترکیه سفر کنند.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی، اگرچه این کشور پیش از انتشار «هشدار سفر»، مقام‌های ترکیه را در جریان گذاشته است اما رهبران آنکارا از این هشدار ناخشنود هستند.

به گفته رسانه‌ها، با وجود این ناخرسندی، مقام‌های ترکیه امیدوارند اعلام عمومی قصد جمهوری اسلامی برای آسیب رساندن به شهروندان اسرائیلی موجب شود تهران سریع‌تر از این قصد و نیت دست بردارد.

از سوی دیگر اما یکی از سازمان‌های ایرانیان اسرائیل دیروز به ایرانی‌تباران اسرائیل در مورد سفر به ترکیه هشدار داد.

سازمان مرکزی ایرانیان اسرائیل در بیانیه خود تأکید کرد: «سازمان مرکزی ایرانی‌تباران اسرائیل از ایرانیان یهودی ساکن کشور درخواست می‌کند از سفر به ترکیه به دلیل وضعیت امنیتی و تهدید رهبران ایران برای انتقام گرفتن از اسرائیلیان در خارج از کشور جدا خودداری کنند.»

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
چشم‌انداز
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید