رهبران اتحادیه اروپا بر سر ممنوعیت عمده واردات نفت روسیه به توافق رسیدند

۱۴۰۱/۳/۱۰

مقام‌های اتحادیه اروپا بر سر ممنوعیت فوری بیش از دو سوم واردات نفتی از روسیه توافق کردند؛ قرار است جزییات این ممنوعیت و سایر موارد در ششمین بسته تحریمی این اتحادیه علیه روسیه، به دلیل تهاجم نظامی‌اش به اوکراین، به زودی تصویب شود.

طی دو ماه گذشته اتحادیه اروپا پیش از این پنج بسته تحریمی علیه روسیه تصویب کرده است اما اعضای این اتحادیه، به ویژه مجارستان، در هفته‌های اخیر بر سر ممنوعیت واردات نفت از روسیه دچار چالش شده بودند.

در پایان نشست ویژه رهبران اتحادیه اروپا که روز دوشنبه نهم خرداد در بروکسل برگزار شد، دو مقام ارشد این اتحادیه از توافق بر سر این موضوع و هموار شدن راه برای تصویب نهایی بسته ششم تحریم‌ها خبر دادند.

شارل میشل، رییس شورای اتحادیه اروپا، در پایان نشست روز دوشنبه اعلام کرد که اعضای این اتحادیه بر سر ممنوعیت فوری بیش از دوسوم واردات نفت از روسیه، و ممنوعیت ۹۰ درصد کل واردات نفت روسیه تا پایان سال جاری میلادی توافق کردند.

او گفت اجرای این ممنوعیت «بخش عمده‌ای از تامین مالی ماشین جنگی» روسیه را از کار می‌اندازد و موجب «فشار حداکثری بر روسیه برای خاتمه جنگ می‌شود».

اورزولا فن درلاین، رییس کمیسیون اروپا، نیز در پایان نشست روز دوشنبه از اینکه رهبران اتحادیه بر سر «کلیات» ششمین بسته تحریم‌ها توافق کردند ابراز خوشحالی کرد.

به گزارش رویترز، او گفت: «اکنون شورای اتحادیه اروپا می‌تواند ممنوعیت حدود ۹۰ درصد کل واردات نفت از روسیه تا پایان سال جاری را نهایی کند.»

رییس کمیسیون اروپا این اقدام را «گامی مهم» خواند و افزود درباره ۱۰ درصد باقی‌مانده واردات نفت از روسیه نیز «به زودی به موضوع بازمی‌گردیم».

هنوز جزییات تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه منتشر نشده است اما بنابر گزارش‌ها، به مجارستان که به شدت به نفت خام روسیه وابسته است معافیت داده شده است.

همچنین گزارش شده که ششمین بسته تحریم‌های اتحادیه اروپا شامل قطع دسترسی اسپربانک، بزرگترین بانک روسیه، از شبکه بانکی سوئیفت خواهد بود.

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین، روز دوشنبه در آستانه نشست رهبران اتحادیه اروپا از «بی‌تصمیمی» این اتحادیه انتقاد کرده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
پنجره
قدرت کلمات

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید