گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و عربستان سعودی درباره برنامه هسته‌ای و اقدامات منطقه‌ای ایران

۱۴۰۱/۳/۹

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، و فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، در تماسی تلفنی درباره موضوعات مختلف، از جمله پرونده اتمی و اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی، گفت‌وگو کردند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، وزیران خارجه دو کشور در این تماس تلفنی از جمله درباره چالش ناشی برنامه هسته‌ای ایران، اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه، و همکاری گسترده‌تر ریاض و واشینگتن در موضوعات منطقه‌ای گفت‌وگو کردند.

عربستان سعودی همواره خواستار واکنش جامعه جهانی به اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه و گنجاندن این موضوع در مذاکرات برجام بوده است.

روابط ایران و عربستان سعودی از دی‌ماه ۹۴ و به دنبال حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد قطع شد. با این حال نمایندگان دو کشور تاکنون پنج دور گفت‌وگو در بغداد برگزار کرده‌اند.

بنابر بیانیه وزارت خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن در تماس با فیصل بن فرحان همچنین از تلاش‌های عربستان سعودی در تقویت و گسترش آتش‌بس در یمن قدردانی کرد و دو طرف درباره موضوعات دیگری از جمله اوکراین و تهدید بالقوه «نفتکش صافر» در دریای سرخ نیز گفت‌وگو کردند.

وزارت خارجه آمریکا جزییات بیشتری از این گفت‌وگوی تلفنی ارائه نکرده و خبرگزاری رسمی عربستان سعودی نیز تنها گزارش داده است که دو طرف درباره «مهم‌ترین موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی، و تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه» گفت‌وگو کردند.

جو بایدن در دوران کارزار انتخاباتی‌اش انتقادهای متعددی از عربستان سعودی مطرح کرد و با وعده بازبینی روابط با ریاض وارد کاخ سفید شد.

با این حال آذرماه گذشته پس از آنکه عربستان سعودی با افزایش تولید نفت موافقت کرد، روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد که این تصمیم در پی اقدامات دولت بایدن برای دلجویی از ریاض صورت گرفت.

با تهاجم روسیه به اوکراین نیز گزارش‌هایی درباره عدم همراهی ریاض با واشینگتن در زمینه انرژی و برخی موضوعات دیگر منتشر شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز
خبر
امروز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید