تهدید وزارت ارشاد: فیلم عنکبوت مقدس به مسیر سلمان رشدی و آیات شیطانی رفته است

۱۴۰۱/۳/۸

سازمان سینمایی وزارت ارشاد با حمله به فیلم عنکبوت مقدس، برنده جایزه جشنواره کن، این فیلم را «توهین به اعتقادات» خواند و تهدید کرد که سازندگانش به مسیر «سلمان رشدی‌ها در آیات شیطانی» رفته‌اند.

سازمان سینمایی، وابسته به وزارت ارشاد جمهوری اسلامی، در بیانیه‌ای که روز یکشنبه هشتم خرداد منتشر شد، فیلم عنکبوت مقدس را «شب‌نامه سخیف»، «ماحصل ذهن مشوش فردی دانمارکی ایرانی‌تبار»، و «برآمده از زر استکبار» خواند.

این سازمان تابعه وزارت ارشاد با ادعای اینکه فیلم عنکبوت مقدس «به اعتقادات و ارزش‌های» مسلمان‌ها و شیعیان «توهین کرده است»، تهدید کرد: مسیری را می‌رود که «سلمان رشدی‌ها در آیات شیطانی» رفته‌اند.

ساعتی پیش از انتشار بیانیه سازمان سینمایی، رییس آن محمد خزاعی به آنچه «ژست‌های اپوزیسیونی» در جشنواره کن خواند تاخته و خواستار مداخله شورای صیانت خانه سینما درباره «حواشی حضور سینماگران ایرانی» در این جشنواره شده بود.

«عنکبوت مقدس»، به کارگردانی علی عباسی و بازیگرانی از جمله زر امیرابراهیمی و مهدی بجستانی، بر اساس ماجرای واقعی قتل‌های سعید حنایی ساخته شده است.

سعید حنایی یک قاتل زنجیره‌ای با هدف کشتن کارگران جنسی در مشهد ۱۶ زن را در این شهر به قتل رساند و در فروردین ۸۱ اعدام شد.

فیلم عنکبوت مقدس در هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن فرانسه به نمایش درآمد و زر امیرابراهیمی نخل طلای بهترین بازیگر زن این جشنواره معتبر را به دست آورد.

او پس از دریافت این جایزه گفت: دل من با آبادان و با گوشه و کنار ایران است.

دیگر فیلم ایرانی حاضر در جشنواره کن فیلم «برادران لیلا» به نویسندگی و کارگردانی سعید روستایی نیز برنده جایزه منتقدان شد.

روستایی جایزه خود را به مردم آبادان تقدیم کرد.

خلاصه خبرها
تیتر اول
قدرت کلمات

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید