توقیف دو نفتکش یونانی در خلیج فارس؛ آتن جمهوری اسلامی را به «دزدی دریایی» متهم کرد

۱۴۰۱/۳/۶

وزارت خارجه یونان پس از توقیف دو نفتکش با پرچم یونان در خلیج فارس از سوی نیروی دریایی سپاه پاسداران، جمهوری اسلامی را به «دزدی دریایی» متهم کرد.

وزارت خارجه یونان در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر شد اعلام کرد به سفیر جمهوری اسلامی در آتن نسبت به «توقیف خشونت‌آمیز» دو کشتی با پرچم یونان در خلیج فارس اعتراض کرده و خواستار آزادی فوری کشتی‌ها و خدمه‌های آنها شده است.

این وزارت همچنین از شهروندان یونانی خواست از سفر به ایران خودداری کنند.

پیشتر سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای از توقیف دو نفتکش یونانی در خلیج فارس خبر داد و اعلام کرد نیروی دریایی سپاه روز جمعه این دو نفتکش را به دلیل «تخلفات انجام گرفته» توقیف کرد.

کمی قبل از آن، وبسایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی نوشت جمهوری اسلامی در پی توقیف نفتکش ایرانی توسط دولت یونان و در اختیار دادن نفت آن به آمریکایی‌ها، تصمیم به اقدام تنبیهی علیه یونان گرفته است.

همچنین روز جمعه جمهوری اسلامی کاردار سوئیس در تهران را به عنوان حافظ منافع ایالات متحده احضار کرد تا به آنچه «توقیف یک کشتی و محموله نفت آن از سوی آمریکا» خوانده شده، اعتراض کند.

خبرگزاری دولتی ایرنا روز جمعه ششم خرداد نوشت که احضار کاردار سفارت سوئیس در تهران که در غیاب سفیر این کشور صورت گرفت، در ادامه «تلاش‌های دیپلماتیک» جمهوری اسلامی برای رفع توقیف محموله کشتی تحت حاکمیت ایران در آب‌های ساحلی یونان است که «با فشار و مداخله دولت آمریکا انجام شده است.»

بر اساس این گزارش، مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی طی این احضار، «مراتب نگرانی و اعتراض شدید» خود نسبت به «تداوم نقض صریح قوانین و مقررات بین‌المللی حقوق دریاها و کنوانسیون‌های بین‌المللی مربوطه به خصوص اصل آزادی کشتیرانی و تجارت آزاد بین‌المللی از سوی دولت آمریکا» را اعلام و «بر رفع فوری توقیف کشتی و محموله آن» تأکید کرد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه نوشت وزارت دادگستری آمریکا از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است. با این حال، سه منبع آگاه به رویترز گفته‌اند آمریکا قصد دارد این محموله را با یک کشتی دیگر به آمریکا بفرستد.

روز پنج‌شنبه نیز پلیس بنادر یونان اعلام کرد بنا به درخواست مقام‌های قضایی آمریکا، یک محموله نفت ایران را که ماه گذشته از یک کشتی تحت پرچم روسیه در آب‌های یونان توقیف شده بود، به آمریکا ارسال خواهد کرد.

پیشتر جمهوری اسلامی کاردار یونان در تهران را در اعتراض به توقیف این کشتی احضار کرده بود.

همزمان، سازمان بنادر و دریانوردی ایران اعلام کرد یک فروند کشتی تحت پرچم ایران از سوی دولت یونان در سواحل این کشور متوقف شده و بار آن با حکم دادگاه و با هماهنگی دولت آمریکا توقیف شده است.

اواخر فروردین، یونان از توقیف یک نفت‌کش روسیه در چارچوب تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو خبر داد اما ساعاتی بعد یک مقام آمریکایی گفت از گزارش‌ها درباره اینکه این نفت‌کش حامل نفت خام ایران بوده، مطلع است.

نفت‌کش «پگاس» حامل پرچم روسیه و با ۱۹ خدمه روس در سواحل جزیره ائوبویا در دریای اژه که فاصله چندانی با آتن، پایتخت یونان ندارد، توقیف شد.

توقیف محموله نفت ایران از سوی آمریکا در حالی است که واشینگتن به تازگی اعلام کرد یک شبکه پول‌شویی و قاچاق نفت تحت رهبری مقام‌های سپاه پاسداران و نیروی قدس آن که فروش صدها میلیون دلار نفت را برای تأمین این دو مجموعه و حزب‌الله لبنان تسهیل می‌کرده، تحریم کرده است.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید