اسرائیل: آمریکا درباره انتشار گزارش نیویورک‌‌تایمز از قتل حسن صیاد خدایی توضیح دهد

۱۴۰۱/۳/۶

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند مقام‌های این کشور نسبت به انتشار یک گزارش اخیر نیویورک‌تایمز از مقام‌های آمریکایی توضیح خواسته‌اند. بر اساس این گزارش، مقام‌های اسرائیلی به آمریکا اطلاع دادند حسن صیاد خدایی، فرمانده ارشد سپاه پاسداران را کشته‌اند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، این کشور از انتشار گزارش نیویوک‌تایمز بسیار متعجب شده و تماس‌های زیادی میان مقام‌های اسرائیلی و آمریکایی در روز پنج‌شنبه برقرار شده است.

آلون اوشپیز، مدیرکل وزارت امور خارجه اسرائیل، به شبکه کان اسرائیل گفت: «توضیحات درباره این مذاکراتمان را به مقام‌های آمریکایی واگذار می‌کنم.»

رام بن باراک، رییس کمیته امور خارجه و امنیت پارلمان اسرائیل نیز به یک شبکه رادیویی این کشور گفت آنچه در نیویورک‌تایمز منتشر شد، آسیب زیادی به اعتماد میان اسرائیل و آمریکا می‌زند.

او در ادامه گفت: «ما روابط بسیار نزدیک و همکاری‌های زیادی داریم که همگی به اعتماد بستگی دارد و زمانی که به نوعی نقض شود، به همکاری‌های آینده لطمه می‌زند. امیدوارم آمریکایی‌ها این نشت اطلاعات را بررسی کنند و بفهمند از کجا آمده و چرا رخ داده است.»

در اسرائیل این نگرانی به وجود آمده که نشت اطلاعات می‌تواند امنیت اسرائیلی‌هایی را که ممکن است خود را هدف انتقام ایران بیابند، به خطر بیندازد.

همچنین اسرائیل به شهروندان خود برای سفر به کشورهای هم‌مرز با ایران مثل ترکیه، امارات متحده عربی، بحرین و جمهوری آذربایجان هشدار داد.

نیویورک‌تایمز در گزارش خود بر اساس اظهارات مقام‌های آمریکایی نوشته بود مقام‌های اسرائیلی به آمریکا گفته‌اند هدف از کشتن حسن صید خدایی هشدار به ایران برای توقف فعالیت‌های یک گروه مخفی در نیروی قدس سپاه پاسداران، موسوم به واحد ۸۴۰ بوده است.

همچنین مقام‌های اطلاعاتی و نظامی اسرائیل به نیویورک تایمز گفتند طرح کشتن حسن صیاد خدایی احتمالا به ژوییه ۲۰۲۱ برمی‌گردد.

در آن زمان مأموران اسرائیلی فردی از ساکنان ارومیه به اسم منصور رسولی را که طبق این گزارش عضو یک باند قاچاق مواد مخدر در منطقه بوده و سپاه پاسداران از او برای هدف قرار دادن اشخاص در خارج از ایران استفاده می‌کرده، ربوده بودند تا درباره فعالیت‌های واحد ۸۴۰ نیروی قدس که صیاد خدایی از فرماندهان آن بود، اعتراف‌گیری کنند.

مأموران اسرائیلی پس از اعتراف‌گیری، منصور رسولی را آزاد کردند.

روز یک‌شنبه گذشته دو فرد مسلح سوار بر موتور، صیاد خدایی ۵۰ ساله را در خودروی خود در یکی از محله‌های تهران به ضرب گلوله کشتند.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید