نازنین زاغری: مقام بریتانیایی شاهد بود من به عنوان شرط آزادی، نامه اعتراف دروغین امضا کردم

۱۴۰۱/۳/۲

نازنین زاغری، شهروند دوتابعیتی و زندانی پیشین در ایران، گفت یک مقام وزارت خارجه بریتانیا شاهد این بوده که او یک نامه اعتراف دروغین را در ایران به عنوان بخشی از آخرین شروط جمهوری اسلامی برای آزادی‌اش امضا کرده است

روزنامه گاردین چاپ لندن روز دوشنبه دوم خرداد نوشت زاغری این اتهام را طی نامه‌ای بیست صفحه‌ای به لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا مطرح کرده است.

در بخشی از این نامه که از سوی وکلای زاغری نوشته شده و گاردین به نسخه‌ای از آن دسترسی یافته، آمده که زاغری وقتی متوجه شد که وزارت خارجه بریتانیا با این شرط به عنوان بخشی از شروط آزادی این زندانی دوتابعیتی در ایران موافقت کرده، بهت‌زده شد و آسیب روانی شدیدی به او وارد آمد.

به نوشته گاردین، زاغری این نامه را پس از شش سال بازداشت و زمانی که منتظر بود تا ببیند اجازه خروج از ایران به او داده می‌شود یا نه، در فروگاه تهران امضا کرد.

نازنین زاغری ۴۳ ساله و انوشه آشوری ۶۷ ساله، دیگر شهروند ایرانی بریتانیایی که سال‌ها در ایران زندانی بودند اواخر اسفند سال گذشته آزاد شدند و همزمان اعلام شد بدهی مربوط به تانک‌های چیفتن از سوی لندن به تهران پرداخت شده است.

زاغری ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ در فرودگاه بین‌المللی خمینی تهران زمانی ‌که قصد داشت همراه کودک ۲۲ماهه‌اش به بریتانیا بازگردد، از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت و سپس به «جاسوسی»‌ متهم شد.

او پس از بازگشت به بریتانیا، در یک نشست خبری از عملکرد وزارت خارجه بریتانیا در زمینه پرونده‌‌اش انتقاد کرد و گفت او باید همان شش سال پیش آزاد می‌شد.

وکلای زاغری اکنون در نامه‌ خود به وزیر خارجه بریتانیا نوشته‌اند: «مقام‌های بریتانیا در اقدامی غیرقانونی از سوی مقام‌های ایرانی شریک بوده و به او گفته‌اند که در شرایطی که عملا چاره دیگری نداشته، باید یک اعتراف دروغین را امضا کند.»

این وکلای دادگستری همچنین تاکید کرده‌اند که «اقدامات مقام‌های بریتانیا بر خلاف سیاست این کشور مبنی بر عدم مشارکت، درخواست، تشویق یا اغماض در زمینه بکارگیری شکنجه یا بدرفتاری برای هر هدفی است.»

گاردین نوشت این نامه افشاگرانه نشان می‌دهد که وزارت خارجه بریتانیا و نخست وزیری این کشور در بهترین حالت، حاضر به افشای شرایط آزادی زاغری نبوده‌اند.

در نامه وکلای زاغری آمده که مجبور کردن او به امضای اعترافات ساختگی، موجب آسیب دائمی‌اش شده و او را نسبت به انتقام‌ها در لندن بیمناک کرده است.

این در حالی است که به نوشته وکلای زاغری، او طی هشت ماه و نیم حبس انفرادی در برابر فشارهای شدید برای گرفتن اعترافات ساختگی مقاومت کرده بود.

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید