سرهنگ نیروی قدس در تهران کشته شد؛ گزارش‌ رسانه اسرائیلی از ارتباط او با منصور رسولی

۱۴۰۱/۳/۱

پس از کشته شدن یک سرهنگ نیروی قدس با نام صیاد خدایی در تهران، شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که این سرهنگ نیروی قدس، پشت یک سری حملات تروریستی علیه اسرائیلی‌ها در سراسر جهان بود و از جمله منصور رسولی را برای ترور کنسول اسرائیل در استانبول مامور کرده بود.

کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل شامگاه یکشنبه اعلام کرد سرهنگ نیروی قدس کشته شده در تهران، از جمله منصور رسولی را برای ترور کنسول اسرائیل در استانبول فرستاده بود. پیشتر فیلم اعترافات رسولی درباره طرح ترور سه نفر با دستور سپاه قدس منتشر شده است.

قبل از آن، در اطلاعیه سپاه پاسداران بدون اشاره به جزییات این اتفاق را به گروه‌های «ضد انقلاب و عوامل وابسته به استکبار جهانی» منتسب کرد که می‌تواند اشاره به کشورهایی چون اسرائیل باشد.

عصر روز یکشنبه اول خرداد، رسانه‌های ایران از ترور یک نفر در خیابان مجاهدین اسلام کوچه خزعل خبر دادند. خیابان مجاهدین اسلام که حمله به این سرهنگ سپاه پاسداران در آن انجام شده به میدان بهارستان منتهی می شود و مجلس شورای اسلامی نیز در آن قرار دارد.

خبرگزاری تسنیم گزارش داد عوامل قتل صیاد خدایی سرهنگ نیروی قدس دو نفر بودند که سوار بر موتور محل حادثه را ترک کرده‌اند. با این حال این خبرگزاری نوشت برای جست‌وجوی این افراد، «سرنخ‌هایی وجود دارد».

در گزارش‌های رسانه‌های ایران اعلام شد که مهاجمان سه گلوله به ناحیه سر و دو گلوله به دست این فرد شلیک کردند. تصاویری نیز از این فرد که سوار بر یک پراید بوده منتشر شد.

سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای از این فرد با عنوان سرهنگ پاسدار صیاد خدایی نام برد و اعلام کرد که او یکی از «مدافعان حرم» بوده است. عبارت «مدافعان حرم» برای نیروهای سپاه پاسداران در سوریه یا عراق به کار می‌رود که شاخه برون‌مرزی این نهاد موسوم به «‌نیروی قدس» هستند.

سپاه پاسداران اعلام کرد که «اقدام لازم برای شناسایی و دستگیری ضارب یا ضاربین پیش‌بینی و در حال انجام است.»

پیش از این کشتن دست اندرکاران برنامه اتمی و همچنین انفجار در تاسیسات اتمی ایران به اسرائیل منتسب شده است.

از جمله محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و از دست اندرکاران برنامه اتمی و موشکی جمهوری اسلامی، هفتم آذر ۹۹ کشته شد.

پس از آن روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اختصاصی به نقل از مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی نوشت که ترور محسن فخری‌زاده با استفاده از یک مسلسل که از هزاران کیلومتر آن سوتر کنترل می‌شد صورت گرفت.

در همین حال فریدون عباسی، رییس سابق سازمان انرژی اتمی، در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ اعلام کرده بود که در طول ۱۵ سال گذشته پنج انفجار «بزرگ» در تاسیسات هسته‌ای نطنز رخ داده و به جز آن انفجارهای کوچک هم انجام داده است.

کشته شدن صیاد خدایی در تهران تقریبا همزمان با انتشار یک اطلاعیه سپاه پاسداران بود که در آن، از دستگیری اعضای یک شبکه خبر داده شده که به ادعای این نهاد «با هدایت» موساد «اقدام به آدم‌ربایی و اخذ اعترافات ساختگی» می‌کردند.

این اطلاعیه دو هفته پس از انتشار فیلم اعترافات منصور رسولی درباره قصد ترور سه نفر با دستور سپاه قدس منتشر شد.

خلاصه خبرها
امروز
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید