الجزیره ترجمه جدیدی از سخنان وزیر خارجه قطر درباره موضع خامنه‌ای در مذاکرات ارائه کرد

۱۴۰۱/۳/۱

پس از واکنش وزارت خارجه ایران به سخنان منتشر شده وزیر خارجه قطر، شبکه الجزیره اصلاحیه جدیدی درباره ترجمه قبلی‌ خود از سخنان وزیر خارجه قطر منتشر کرد و قسمت مربوط به «آمادگی رهبری ایران برای مصالحه در پرونده اتمی» را به «رهبری ایران موضوع را تحت بررسی دارد» تغییر داد.

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، روز ۲۲ اردیبهشت در سفر به تهران ضمن دیدار با علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی، بر حل اختلافات منطقه‌ای از راه گفت‌وگو تاکید کرد و و درباره مذاکرات هسته‌ای نیز گفت: طرف‌ها را به جلو می‌بریم تا به توافقی عادلانه برای همه در مذاکرات هسته‌ای وین برسیم.

پس از این سفر بود که محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر، هفته گذشته در مصاحبه با روزنامه هندلزبلات گفت: «رهبری ایران به ما اطلاع داده که برای حل پرونده هسته‌ای این کشور آماده سازش است.»

وزیر خارجه قطر روز شنبه، سی و یک اردیبهشت، نیز بار دیگر در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت که «رهبری ایران در دیدار با امیر و هیات قطر در تهران، آمادگی برای مصالحه در پرونده اتمی را اعلام کرده است.»

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اما روز یکشنبه، به سخنان وزیر خارجه قطر درباره «آمادگی رهبری ایران برای سازش در رابطه با پرونده هسته‌ای» واکنش نشان داد.

خطیب‌زاده گفت: «رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با امیر قطر هیچ سخنی از سازش به میان نیاورده بلکه به او گفته ما همیشه گفته‌ایم که مذاکرات باید نتیجه‌دار باشد نه وقت تلف کردن.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود: «چنین روایتی از دیدار کاملا غلط است» و رهبر جمهوری اسلامی «هیچ سخنی از سازش به میان نیاورده» است.

همزمان با واکنش وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، اعلام کرد که «منظور وزیر خارجه قطر مقامات ایران بوده‌اند نه شخص رهبر جمهوری اسلامی.»

با این حال شبکه الجزیره در پی واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران، اصلاحیه جدیدی درباره ترجمه قبلی‌اش از سخنان وزیر خارجه قطر منتشر کرد و قسمت مربوط به «آمادگی رهبری ایران برای مصالحه در پرونده اتمی» را به «رهبری ایران موضوع را تحت بررسی دارد» تغییر داد.

مذاکرات وین از بیستم اسفند گذشته متوقف شده و بر اساس گزارش‌ها اختلاف اصلی بر سر باقی ماندن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی است.

امیر قطر دو روز پیش، جمعه ۳۰ اردیبهشت، نیز ضمن ابراز امیدواری درباره امکان توافق میان آمریکا و ایران در زمینه پرونده هسته‌ای گفت که برای دستیابی به توافق آماده کمک است.

در همین حال جوزپ بورل، مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا، پس از گفت‌وگوی روز شنبه خود با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، هشدار داد که تاخیر بیشتر در روند مذاکرات وین، به نتیجه رسیدن این گفت‌وگوها را سخت‌تر می‌کند.

پربیننده‌ترین‌ها

مرور مطبوعات
قصه مردم
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید