ایران سخنان وزیر خارجه قطر درباره آمادگی خامنه‌ای برای مصالحه در پرونده اتمی را رد کرد

۱۴۰۱/۳/۱

خبرگزاری تسنیم به نقل از سخنگوی وزارت خارجه ایران و دیگر مقام‌ها، سخنان وزیر خارجه قطر مبنی بر اعلام آمادگی رهبر جمهوری اسلامی برای مصالحه درباره پرونده اتمی را رد کرد.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر روز شنبه در مصاحبه با شبکه الجزیره گفته بود که رهبری ایران در دیدار با امیر و هیات قطر در تهران، آمادگی برای مصالحه در پرونده اتمی را اعلام کرده است.

با این حال خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که منظور وزیر خارجه قطر مقامات ایران بوده‌اند نه شخص رهبر جمهوری اسلامی.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، نیز گفت که « چنین روایتی از دیدار کاملا غلط است» و رهبر جمهوری اسلامی «هیچ سخنی از سازش به میان نیاورده» است.

به گفته خطیب زاده، رهبر جمهوری اسلامی به امیر قطر و هیات همراه گفته است که «مذاکرات باید نتیجه‌دار باشد نه وقت تلف کردن و آمریکا‌یی‌ها می‌دانند که برای این کار باید چه اقدامی انجام بدهند».

خبرگزاری تسنیم به نقل از برخی از دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی که نامشان ذکر نشده اعلام کرد که ایران همچون گذشته به‌دنبال رسیدن به توافقی منصفانه‌ است.

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، روز ۲۲ اردیبهشت در سفر به تهران بر حل اختلافات منطقه‌ای از راه گفت‌وگو تاکید کرده و همچنین خواستار تلاش برای دستیابی به توافق هسته‌ای در وین شده بود.

سفر امیر قطر به ایران یک روز پس از سفر انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به تهران انجام شده بود. همچنین خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، نوشته بود که قرار است امیر قطر نقش واسط بین جمهوری اسلامی و آمریکا را که قبلا بر عهده پادشاه عمان بود بازی کند.

مذاکرات وین از بیستم اسفند گذشته متوقف شده و بر اساس گزارش‌ها اختلاف اصلی بر سر باقی ماندن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی است.

در همین حال جوزپ بورل، مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا، با اشاره به گفت‌وگوی خود با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، درباره مذاکرات احیای برجام هشدار داد تاخیر بیشتر در روند مذاکرات وین، به نتیجه رسیدن این گفت‌وگوها را سخت‌تر می‌کند.

پربیننده‌ترین‌ها

امروز
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید