همسر احمدرضا جلالی از بررسی تاخیر اعدام او از سوی وزارت دادگستری ایران خبر داد

۱۴۰۱/۲/۳۱

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی-سوئدی محکوم به اعدام در ایران، گفت وزارت دادگستری ایران در حال بررسی به تاخیر انداختن اجرای حکم اعدام این محقق دوتابعیتی است.

او از اتحادیه اروپا خواست اجازه ندهد «یک فرد بی‌گناه به چنین وضع غیرانسانی کشته شود.»

مهران‌نیا در مصاحبه با شبکه زد ‌دی اف آلمان با اشاره به اینکه حکم اعدام جلالی روز شنبه اجرا نشد از اتحادیه اروپا خواست اجازه ندهد «یک فرد بی‌گناه به چنین وضع غیرانسانی کشته شود.»

همسر احمدرضا جلالی افزود: «امیدوارم اتحادیه اروپا واقعا بتواند با قاطعیت اقدام کند تا احمدرضا را به خانه باز گرداند.»

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل روز سه‌شنبه از ایران خواست حکم اعدام جلالی را لغو کند.

احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی، در اردیبهشت سال ۹۵ به دعوت دانشگاه‌های تهران و شیراز به ایران سفر کرد، اما پس از شرکت در همایش‌های علمی بازداشت شد. او در مراحل بعدی به «جاسوسی» متهم و متعاقبا به اعدام محکوم شد.

پس از آخرین جلسه دادگاه حمید نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت در دهه ۶۰ در سوئد، که در اواسط اردیبهشت برگزار شد، مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی اعلام کردند حکم اعدام احمدرضا جلالی قطعی است و به زودی اجرا می‌شود.

پیش از این گمانه زنی‌هایی نیز درباره احتمال مبادله احمدرضا جلالی با اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی که دادگاهی در بلژیک او را به دلیل تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق به ۲۰ سال زندان محکوم کرد، مطرح شده بود.

تیتر اول
انسان، زمین، فردا
چشم‌انداز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید