عضو اتاق بازرگانی ایران و روسیه: روس‌ها برای سرمایه‌گذاری امارات را به ایران ترجیح می‌دهند

۱۴۰۱/۲/۳۱

جلیل جلالی‌فر، عضو هیأت رییسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه اعلام کرد که سرمایه‌داران روس امارات متحده عربی را برای سرمایه‌گذاری ترجیح می‌دهند و روزانه ۴۰ تا ۵۰ شرکت روسی در امارات ثبت می‌شود.

به گفته جلالی‌فر، سرمایه‌گذاری روس‌ها در ارمنستان هم در حال افزایش است.

این عضو هیأت رییسه اتاق بازرگانی ایران و روسیه گفت: «ما تاکنون نتوانسته‌ایم یک سرمایه‌گذار جذب کنیم چون با اطلاعاتی که آنها از داخل کشور جمع‌آوری می‌کنند، متوجه می‌شوند با موانع و مشکلات زیادی در ایران برای سرمایه‌گذاری مواجه خواهند شد و دیواری در مقابل آنها قرار دارد.»

پس از حمله روسیه به اوکراین، گزارش‌هایی درباره افزایش همکاری اقتصادی بین ایران و روسیه منتشر شد. فروردین ماه امسال نیز همایشی با حضور رییس سازمان توسعه تجارت ایران، نمایندگان ۷۰ شرکت ایرانی و ۳۰۰ شرکت روسی در مسکو برگزار شد.

در همین حال جلالی‌فر گفت که صادرات ایران به روسیه پس از حمله این کشور به اوکراین ۱۰۰ درصد افزایش یافته و تنوع یافته است.

او تأکید کرد که با وجود این افزایش، مبادلات ایران با روسیه رقم بالایی محسوب نمی‌شود.

به گفته جلالی‌فر، زیرساخت‌های ایران برای تجارت با روسیه آماده نیست.

در هفته‌های گذشته گزارش‌هایی هم درباره همکاری روسیه با جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌ها منتشر شده است.

وال‌استریت ژورنال روز ۱۶ فروردین در گزارشی با عنوان «کلاس تخصصی ایران برای دور زدن تحریم‌ها» نوشت ایران به مثابه «بانک مرکزی تروریسم» می‌تواند در این باره به روسیه آموزش بدهد.

دوم فروردین نیز اینترفکس گزارش داد یک مقام وزارت ترابری روسیه گفته است «تجربه ایران» در زمینه فعالیت شرکت‌های هواپیمایی در وضعیت تحریم راهنمای مسکو است.

برخی تحلیلگران از جمله گاربریل نورونها، دور زدن تحریم‌ها از طریق ایران پس توافق احتمالی اتمی در وین را راهی برای فرار روسیه از تحریم‌ها دانسته‌اند. مشاور ارشد پیشین وزارت خارجه آمریکا در امور ایران پیش از این گفته بود کشورهای اروپایی همزمان با کاهش روابط اقتصادی با روسیه، روابط اقتصادی روسیه با ایران را برای دستیابی به توافق اتمی افزایش می‌دهند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید