اتحادیه اروپا: تاخیر بیشتر در مذاکرات وین، احیای برجام را سخت‌تر می‌کند

۱۴۰۱/۲/۳۱

جوزپ بورل، مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا، هشدار داد تاخیر بیشتر در روند مذاکرات وین، به نتیجه رسیدن این گفت‌وگوها را سخت‌تر می‌کند.

بورل در توییتی با اشاره به گفت‌وگوی خود با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، درباره مذاکرات احیای برجام و سایر موضوعات ضروری دوجانبه نوشت: «مهم است که کار را ادامه دهیم. هرچه بیشتر منتظر بمانیم، نتیجه‌گیری در مذاکرات دشوارتر می‌شود.»

امیرعبداللهیان در این تماس با قدردانی از «اقدام‌های مثبت» مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا و معاونش انریکه مورا، تاکید کرد که تهران برای رسیدن به توافق حسن نیت دارد.

بورل نیز با اشاره به اینکه روند احیای برجام اکنون بر روی یافتن راه‌حل‌ها متمرکز شده است بر ادامه تلاش‌های اتحادیه اروپا در تماس مداوم با ایران و آمریکا برای نزدیک کردن دیدگاه‌های این دو کشور و رسیدن به نتیجه مطلوب تاکید کرد.

در همین حال، چند روز پس از آنکه امیر قطر اخیرا در راستای بخشی از تلاش‌ها برای میانجیگیری در روند احیای برجام به ایران سفر کرده بود، محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر، در مصاحبه با روزنامه هندلزبلات گفت: «رهبری ایران به ما اطلاع داده که برای حل پرونده هسته‌ای این کشور آماده سازش است.»

وزیر خارجه قطر خاطرنشان کرد افزوده شدن صادرات نفت ایران به ثبات بازار نفت خام کمک‌ کرده و تورم را کاهش خواهد داد.

با این حال، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، با رد سخنان وزیر خارجه قطر درباره آمادگی رهبری ایران برای سازش در رابطه با پرونده هسته‌ای گفت: رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با امیر قطر «هیچ سخنی از سازش به میان نیاورده بلکه به او گفته ما همیشه گفته‌ایم که مذاکرات باید نتیجه‌دار باشد نه وقت تلف کردن. آمریکا‌یی‌ها می‌دانند که برای این کار باید چه اقدامی انجام بدهند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت به نظر می‌رسد در ترجمه اظهارات دقت کافی صورت نگرفته و «یک شیطنت‌ رسانه‌ای و تبلیغاتی» نیز در میان است.

از سوی دیگر، رایزنی‌های آمریکا با سایر کشورهای منطقه در ارتباط با روند احیای برجام ادامه دارد.

در همین راستا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در دیدار با خالد بن‌سلمان معاون وزیر دفاع عربستان سعودی که به واشینگتن سفر کرده، درباره تقویت بنیه دفاعی عربستان سعودی و تلاش برای مقابله با تهدیدات ایران گفتگو کردند.

از سوی دیگر، روز جمعه یک دیپلمات اروپایی حاضر در مذاکرات وین به لورا روزن، روزنامه‌نگار آمریکایی، گفت که ایران و آمریکا در این گفت‌وگوها به دو جهت مختلف می‌روند و پیش‌بینی کرد اختلاف‌های بین دو کشور در روند احیای برجام کاهش نیابد.

در حال حاضر، تقاضای جمهوری اسلامی برای حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی، به مهم‌ترین مانع بر سر راه احیای برجام تبدیل شده است.

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره تا کنون طی چندین نامه و طرح مخالفت خود را با اقدام احتمالی بایدن در راستای احیای برجام برای خارج کردن سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی اعلام کرده‌اند.

خبر ۵ عصر
خبر ورزشی
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید