موج جدیدی از گرد و خاک ایران را فرا می‌گیرد؛ هوای ناسالم تهران برای گروه‌های حساس

۱۴۰۱/۲/۲۹

صادق ضیاییان، رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، از «خیزش گرد و خاک تا پنج روز آینده» در ایران خبر داد. همچنین هوای تهران در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.

ضیاییان به خبرگزاری ایسنا گفت اوایل وقت روز پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت در دامنه‌های جنوبی البرز و به تدریج در بخش‌هایی از جنوب، شرق و شمال شرق وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد، خیزش گرد و خاک انتظار می‌رود.

این شرایط در روز جمعه در جنوب و شمال غرب و در روز شنبه علاوه بر این نواحی، در بخش‌هایی از غرب دامنه‌های جنوبی البرز، به تدریج مرکز، شرق و شمال شرق پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان، از اواخر وقت روز جمعه ۳۰ اردیبهشت و طی روز شنبه ۳۱ اردیبهشت نفوذ گرد و خاک از کشورهای همسایه غربی ایران به مناطق غرب و جنوب غرب و بخش‌هایی از جنوب کشور دور از انتظار نیست.

رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا همچنین درباره هوای تهران گفت آسمان این شهر در بعضی ساعت‌های ‌روز شنبه همراه با وزش باد شدید و گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.

پیشتر ضیاییان گفته بود گردوخاک منتقل شده از کشور عراق روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت نیمه غربی و بخش‌هایی از جنوب کشور در بوشهر و خلیج فارس و همچنین استان‌های البرز و تهران را فرا گرفته است.

پیش از این معاون هواشناسی استان سیستان و بلوچستان گفته بود تا پیش از ظهر پنج‌شنبه وزش باد شدید باعث ایجاد طوفان گرد و خاک در زابل، زهک، نیمروز، هامون، هیرمند و نیمروز در این استان خواهد شد.

اداره‌ کل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز از قرار گرفتن هوای ۱۶ شهر این استان در وضعیت خطرناک خبر داد.

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرده است کیفیت هوای این شهر در روز پنج‌شنبه در وضعیت «ناسالم برای گروه‌های حساس» قرار دارد.

این شرکت اضافه کرد که با وزش باد نسبتا شدید در برخی ساعات، احتمال گسیل و انتشار گرد و خاک در مناطق مستعد وجود خواهد داشت.

با افزایش انتقادها از مدیریت بحران آلودگی هوا در ایران، روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت، احمد آوایی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفته بود مردم ایران شایسته بی‌آبی و ‫بی‌هوایی نیستند.

این در حالی است که دولت ابراهیم رئیسی هنوز هیچ برنامه‌ مشخصی را در این زمینه اعلام نکرده است.

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید