تاکید روسیه بر صادرات نفت به آسیا و گزارش‌ها از جایگزینی نفت ایران با روسیه برای چین

۱۴۰۱/۲/۲۹

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، اعلام کرد این کشور هر گونه نفتی را که کشورهای اروپایی رد کنند به آسیا و سایر مناطق جهان ارسال خواهد کرد. او گفت که اروپا باید منبع جایگزین نفت روسیه را پیدا کند که گران‌تر است.

نواک روز پنج‌شنبه گفت که اروپا حدود چهار میلیون بشکه نفت در روز از روسیه وارد می‌کند و مسکو آماده است تا این منابع را تغییر دهد و اروپا را با نفت خام گران‌تر از دیگر کشورها مواجه کند.

این اظهارات مقام بلندپایه دولت روسیه در حالی است که کمیسیون اروپا روز چهارشنبه از طرحی ۲۱۰ میلیارد یورویی برای پایان دادن به اتکای اروپا به سوخت‌های فسیلی وارد شده از روسیه تا سال ۲۰۲۷ خبر داد.

از سوی دیگر اما صادرات نفت خام ایران به چین از زمان آغاز تجاوز نظامی روسیه به اوکراین به شدت کاهش یافته است.

پکن با خرید نفت ارزان از روسیه حمایت می‌کند و نزدیک به ۴۰ میلیون بشکه نفت ایران در نفت‌کش‌های روی آب در شرق آسیا سرگردان و به دنبال خریدار است.

تحریم‌های وضع شده از سوی ایالات متحده آمریکا و اروپا که به دلیل حمله روسیه به اوکراین در روز ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ وضع و اعمال شد، نفت خام روسیه را بیشتر به سمت شرق -جایی که چین نبض ماجرا را به دست گرفته- سوق داده است.

همزمان تقاضا برای نفت ایران و ونزوئلا که این هر دو کشور هم تحت تحریم‌های غرب هستند، کاهش یافته است.

داده‌های حمل و نقل دریایی نشان می‌دهند حدود ۲۰ کشتی حامل نفت ایران در اواسط ماه می‌در نزدیکی سنگاپور لنگر انداخته بودند.

منابع تجاری و کشتیرانی گفته‌اند برخی از این نفت‌کش‌ها از فوریه لنگر انداخته‌اند و شمار نفت‌کش‌های بی‌مشتری حامل نفت ایران از ماه آوریل به سرعت رو به افزایش است زیرا نفت‌کش‌های حامل نفت روسیه هرچه بیشتر به سمت مناطق شرقی حرکت می‌کنند.

تحریم‌های غرب علیه روسیه تعدادی از خریداران نفت را مجبور به معلق کردن یا امتناع از خرید نفت روسیه کرده که این امر منجر به تحت تأثیر قرار گرفتن تولید نفت در روسیه شده است.

معاون نخست وزیر روسیه گفت که تولید نفت روسیه در ماه آوریل کمتر از حدود یک میلیون بشکه در روز بوده اما این رقم در ماه می بین ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار بشکه افزایش یافته و انتظار می‌رود تولید نفت روسیه در ماه آینده به مقدار بیشتری افزایش پیدا کند.

نواک اضافه کرد صادرات نفت روسیه به تدریج بهبود می‌یابد و این کشور می‌تواند بازارهای صادراتی جدیدی پیدا کند.

تازه‌ترین خبرها

۲۴ با فرداد فرحزاد
قصه مردم
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید